Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #16  
Vanha 19.10.2013, 20:24
Juippa:n Avatar
Juippa Juippa ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 07.12.06
Sijainti: Kirkkonummi, Finland.
Viestit: 549
Perusasetus

Okay, päivitystä tähän...

Akkuja latailtiin ja sahattiin laite käymään. Käytettiin kone lämöseksi ja sammutettiin. Samalla mittailtiin että stumppari ja muut sähkö hööbelit toimii kuin pitääkin. Hyvä niin, ei jääny mitään huomaamatta edellisessä sähkörempassa...

Seuraavaksi laitoin läpinäkyvästä letkusta 10cm pätkän sutarista pumpulle menevän letkun väliin. Näkee jos sutarin läpui tulee tiisselin seassa ilmaa. Myös ruiskupumpun paluu linja vaihdettiin läpinäkyvään.

Konetta taas tulille, käynnistyi hyvin. Laakista käymään. Hirvee tiiraiu näkyykö letkujsta ilmakuplia... Paluuletkusta tuli pientä ilmakuplaa, annettiin koneelle vähä vauhtia ja pidettiin maltillisilla kierroksilla hetki. Nyt loppui ilmakuplat paluuletkusta, eikä näy pumpulle menevässä letkussakaan ilmaa.

Kone sammuksiin, minuutin odottelu ja starttaamaan. Käynnistyi heti, ilmaa ei näkynyt. Sammutettiin ja päätettiin juoda kupit kahvia ja odotella hetki.
10min myöhemmin mentiin taas starttaamaan, käynnistyh heti.
Samalla kuulen ku kaveri huutaa: Nonii!! -Nyt sitä ilmaa tulee!
Kone sammuu heti lauseen jälkeen. Oli kuulemma isoja ilmakuplia suodattimesta pumpulle menevässä letkussa.

Startattiin taas. Kone lähti käymään vähä ontuen, ilmaa tuli tasaseen letkua pitkin pumpulle. Minuutin ku kävi hieman "hörppien" niin kuplat taas lakkasivat. Anettiin runtua, ei muutosta. Enemmän runtua! Ei muutosta vaikka kui ryntäytteli tai piti kierroksilla?

Sammutettiin ja annettiin taas olla rauhassa hetken. Käymään taas ja startatessa taas ilmaa letkun sekaan? Hävis sit parin starttaamiesn jälkeen eikä näkynyt enään kun kone taas kävi. Sama toistettiin pariin kertaan ja aina sama juttu ilmakuplien kanssa.

Mietittiin että joko pumppu tai suodatin vetäsee ilmaa jostain. Putsailtiin vähän paikkoja jarruputsilla ja laitettiin kone käyntiin. Kone kun kävi nii ruikkastiin vähän jarruputsia suodattimen päälle, otti kierroksia samointein! Äkkiä kone sammuksiin. Suodatin irti, putsausta ja takasin. Kone käymään. Lähti heti, hetken näky taas kuplaa kerta oli sutari ollut irti. Mutta sen jälkeen kun starttailtiin niin ei kuplia enää tullut!?

Sutarin tiivisteet näytti ihan ehjiltä. Voiko se suodattimen jalka jotenkin kulua ja päästää ilmaa läpi? On siis neljä putkenpätkää pystyssä mitävasten se suodatin tulee. Näyttivät iha hyviltä silmämääräisesti. Entä onko kellään hajua mitä sähköjä tohon menee? ainakin vesisensori löytyy. Onko jotain lämmityksiä? Tarviiko kun ajan kuitenkin talvella? Jos vaihtaisi erimallisen suodatin jalan ton tilalle, että saa kierrettävän suodattimen ton voipurkin tilalle!?

Maanantaina on ostoslistalla jokatapauksessa uusi suodatin ja uusi siirtopumppu. Sit katotaan jatkuuko ongelmat.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Ostetaan gm:n 6,2 diesel Humu O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 25.09.2012 11:39
Ostettu gm 6,2/6.5 diesel. tiku83 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 18.09.2010 17:50
Myyty toyota 2l-t moottori turbo -diesel+ varosa moottori 2l-t toyota4x4 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 11 29.06.2009 19:53
Mazdan 2.5 diesel, miksi käynnistyy lämpöisenä huonosti? Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 5 06.12.2008 14:48


Sivu luotu: 08:33 (GMT +2).