Enpä osaa sanoa. Minun mielestä sellaisten arvojen ilmoittaminen on fysiikan lakien vastaista (kaasujen yleinen tilanyhtälö).
Edittiä... ...kokeile joskus ihan mielenkiinnosta kellottaa aika, joka kompuralta menee ihan tyhjästä säiliöstä siihen, kun säiliöpaine on 6bar. Siitä saa laskettua yhdenlaisen tuoton, joka tosin ei ole oikea vastapainetuotto, koska vastapaine muuttuu koko ajan. Saatko samaa luokkaa olevaa tulosta kuin myyjä ilmoittaa?
Käytännön vp-tuoton saa vain mittaamalla erillisillä virtausmittarilla ja painevarolla. Varoventtiili säädetään pitämään säiliössä 6bar ja virtausmittarilla mitataan sitten, paljonko sen painevaron läpi karkaa ilmaa ulos. Silloin kompura tekee koko ajan töitä 6bar pitämiseksi ja nähdään, mitä se tuottaa. Siinäkin on taas sama ero sen suhteen, laskeeko virtausmittari 6bar paineessa olevaa vai vapaassa paineessa olevaa ilmaa, eli mitataanko virtausta ennen painevaroa vai sen jälkeen.
__________________
Jukka
Viimeksi muokannut JiiPee : 03.08.2013 18:44
|