Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #26  
Vanha 31.03.2013, 20:04
Hessu_Hopo Hessu_Hopo ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 09.06.05
Sijainti: Heinola
Viestit: 282
Perusasetus

Nettisivuja lainaten: http://www.elekma.com/x431_diagun_vi...stiikkatesteri
Ominaisuudet:

ECU tietojen näyttö
Vikakoodien luku ja poisto
Anturitietojen seuranta
Huoltoilmoitusten kuittaus
Kykenee suorittamaan erikoistoimintoja (aktivointi / sopeutus / koodaus)
Ei lisenssimaksuja. Päivitykset vapaaehtoisia päivitysajan umpeuduttua
Ainoa diagnostiikkatesteri, jolla voidaan tarkastella kahta autoa yhtäaikaa
Langaton liitäntä Bluetoothin kautta
Vastaa lainaten
  #27  
Vanha 31.03.2013, 20:31
Tomppaa_ Tomppaa_ ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 21.09.11
Sijainti: Tuusula
Viestit: 992
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Krisse Näytä viesti
Mitenkäs muuten, noi Launchit ja muut halpikset, niin voiko niillä tehdä muuta kuin lukea ja nollailla vikakoodeja? Kun Boschilla jopa halvimmasta mallista - joka on paljon kalliimpi kuin noi halpikset - löytyy kaikenlaisia ohjainlaitetestejä sun muita, niin onko näissä sellaisia? Esimerkiksi Transporterissa pystyy mm. naksuttamaan hehkun relettä ja Vectra B:ssä ohjaamaan sähköikkunoita ja näin sitten kaventaa vianhakua jos jotain ropleemaa haetaan.

Entä sitten VAGilaisten vehkeiden huolto-ohjelman valinta, longlife vai km -perustainen, vetokoukun ohjelmointi ym?

Autocomilla saa ainakin ihan kaikki perushommat tehtyä, eli koodien luvut ja nollaukset, reaaliaikainen data, komponenttien aktivointi, ohjailaitetiedot, kääsuläpän ja EGR venttiilin perusasetukset, vaginoista ja volvoista dynaamisen ajoituksen tarkastus, can väylän diagnostiikka, ja tuon huoltovälin pystyy kans muuttamaan vähän tapauksesta riippuen. Vetokoukkua ei voi ohjelmoida eikä asentaa vakkaria tms, mutta ei taida noihin possilainenkaan pystyä?

Noilla pikkusilla testereillä missä on softa sisällä ja ottaa virran OBD pistokkeesta ei kyllä tee oikein mitään, ainakaan niillä halvoilla (itsellä on yksi eikä mene oikeen mihinkään autoo sisään)
Vastaa lainaten
  #28  
Vanha 01.04.2013, 17:48
Virtanen Virtanen ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.04.12
Sijainti: Kauvata, Finland.
Viestit: 38
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Hessu_Hopo Näytä viesti
Tämähän on mielenkiintoista! Onko se jokin kopiointisuojaus tms? Eli muistikorttia jossa ohjelma on ei voi laittaa esim. muistikortinlukijaan?
Tarkoitin toista testeriä, vissiin varkauden tähden. Eli jos pidät muistikortin pois koneesta säilytyksen aikana,kone on arvoton kun ei saa toisen kortilla käymään.
Vastaa lainaten
  #29  
Vanha 20.03.2021, 21:29
zuitsisti:n Avatar
zuitsisti zuitsisti ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 03.05.13
Sijainti: KantaHäme,Suomi
Viestit: 251
Perusasetus

Onko kenelläkään tästä komemusta: PicoSope 2204A ?

Tuntuu olevan juttua tämän käytöstä youtubessa jonkin verran.

Tuosta laitesarjasta on autokorjaamokäyttöön tarkoitettu versio mutta se on jo suhteelisen hinnakas.
__________________
Team Kelju & Kalju

OFFROADVIDEO
Vastaa lainaten
  #30  
Vanha 21.03.2021, 10:34
Rak Rak ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 15.03.04
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.551
Perusasetus

Eikö tuo pico ole ihan vaan oskilloskooppi, eikä testeri? En nyt jaksa käydä tarkistaan.
Ei sillä, kyllähän oskilloskoopille on korjaamolla käyttöä jos sen päälle älyää.

Olikohan just tuo boschin kts540, eli mokkula ja erillinen läppäri, jossa anturiarvoja sai valittua vain 8 kerrallaan näkyville ja niitä ei saanu sujuvasti vaihdettua. Kyllä savusi pää, kun jeesuksen vanha tech2 näytti ne paljon sujuvammin.

Toki edellisen työmaan kts:sän mokkulassa oli myös 2 kanavainen oskilloskooppi joka toimi samasta softasta kuin diagnostiikkakin. Uusissa tais olla supistunu 1 kanavaiseen?

Edit: se tossa boschiss oli myös hyvää, että mokkulan ja läppärin välillä bluetoothyhteys joka toimi hyvin. Ei tarvinnu välijohdon kans värkätä.
__________________
www.OFFROADOULU.com
Vastaa lainaten
  #31  
Vanha 21.03.2021, 22:14
zuitsisti:n Avatar
zuitsisti zuitsisti ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 03.05.13
Sijainti: KantaHäme,Suomi
Viestit: 251
Perusasetus

Juu, se on oskiloskooppi.

Toi ilmeisesti pystyy tulkkaamaan can väylästä tietoo, siitä en tiedä onko mitään hyötyä .

Obd mokkula jos tietenkin halua tietää mitä siellä liikkuu.

Lähinnä kiinnosti käyttökokemuksia kysyä jos kyseistä härveliä olis jollain kaytössä.
__________________
Team Kelju & Kalju

OFFROADVIDEO

Viimeksi muokannut zuitsisti : 21.03.2021 22:24
Vastaa lainaten
  #32  
Vanha 21.03.2021, 23:02
iroc iroc ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 20.02.05
Sijainti: H:ki, .
Viestit: 492
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja zuitsisti Näytä viesti
Juu, se on oskiloskooppi.

Toi ilmeisesti pystyy tulkkaamaan can väylästä tietoo, siitä en tiedä onko mitään hyötyä .

Obd mokkula jos tietenkin halua tietää mitä siellä liikkuu.

Lähinnä kiinnosti käyttökokemuksia kysyä jos kyseistä härveliä olis jollain kaytössä.
Onhan siitä paljonkin hyötyä. Mutta jos ei ole kokemusta oskilloskoopin käytöstä "lue koulutusta"niin ei sitten mitään hyötyä. Normi tallaaja ei moisesta ymmärrä hönkäsen pöläystä.
Vastaa lainaten
  #33  
Vanha 22.03.2021, 00:26
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Paljonko on riittävästi?


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja iroc Näytä viesti
Onhan siitä paljonkin hyötyä. Mutta jos ei ole kokemusta oskilloskoopin käytöstä "lue koulutusta"niin ei sitten mitään hyötyä. Normi tallaaja ei moisesta ymmärrä hönkäsen pöläystä.
Minulla on jonkin verran käyttökokemusta Oskilloskoopista, ja viimmeaikoina olen käyttänyt usb- liitäntäistä " 2 kanavaista purkkia" kannettavalla:

Ei koskaan ole käynyt mielessä lukea esim. vikakoodeja tuolla okilloskoopilla:
Vikakoodit, ja muu Can-väylän tieto on käsittääkseni Bittitietoa, siis joko "1 tai nolla"

Toki, kun/jos oskilloskoopissa on "nauhoitus" niin saahan sieltä esiin nuo "nollat ja ykköset"

Mutta miten nuo miljoonat/miljardit nollat ja ykköset kertoo mikä vikana?

Toki, jos "oskilloskooppi" on varustettu tietokoneella, jossa sopivat ohjelmat, niin silloin onnistuu, mutta sitä kutsuttiin taannoin analysaattoriksi....

Minä ole hakenut Oskilloskoopilla vikoja, yleensä sillä periaatteella että "nauhoitan" molempia kanavia, ja siitä näkee sen, että jos joku anturi lähettää "virheellistä" dataa, ja sekunnin osan kuluttua tulee vikatila....

Toinen, mitä olen oskilloskoopilla yrittänyt hakea; on laturin diodivika, siis tuosta tasasuunnatusta 3-vaihesähköstä löytyy "kuoppa" kun diodi on palanut...
Vastaa lainaten
  #34  
Vanha 22.03.2021, 07:09
zuitsisti:n Avatar
zuitsisti zuitsisti ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 03.05.13
Sijainti: KantaHäme,Suomi
Viestit: 251
Perusasetus

Jos noita netin höpinöitä uskoo, tämän (Picoscope 2204A) pitäisi siis niistä nollista / ykkösistä saada aikaan ihan teksitä, tosin tähän hommaan varmaankin toi obd mokkula hoitaa varmaan kyllä tehtävänsä.
Edit: Jaa niin tässä tapauksessa toi tietokone varmaan hoitaa tuon tulkauksen varmaan...

Missä henkilökohtaisesti lähti kiinnostamaan tuo oskiloskoopin autohommisa käyttö kun porukka on esimerkiksi käyttänyt sitä vaikka vertailevaan puristuspainemittaukseen (mitataan vaikka startterin virtaa [virtapihdeillä] ja katsotaan että joka sylinterin kohdalla on käppyrä samanlainen). Toki toi laturitesti on varmaan just niitä hommia mitä oskiloskoopilla pystyy hyvin tekemään.

Näitä eri käyttökohteita (liittyen ihan minkälaisia antureita tohon härveliin liittää) tuntu löytyvän netistä erilaisia joten tämä takia kiinnostuin nimenomaan tuosta Picoscope:sta.
__________________
Team Kelju & Kalju

OFFROADVIDEO

Viimeksi muokannut zuitsisti : 22.03.2021 07:12
Vastaa lainaten
  #35  
Vanha 22.03.2021, 11:30
iroc iroc ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 20.02.05
Sijainti: H:ki, .
Viestit: 492
Perusasetus

Autokäytössä oskilloskooppi on näppärä selvittämään can väylän sielunelämää.Väyläsignaalia kun ei oikein yleismittarilla saa todennettua. Itse en osaa oskilloskooppia käyttää, mutta muutaman kerran olen joutunut pyytämään asiantuntiaa oskilloskooppeinen paikalle, kun on epäilty can väylän sekoilevan. Ja kyllä sillä ongelmat on saatu selvitettyä. Kyseisissä tapuksissa jälkiasennettu can väylämuunnin on sekoillut joten obd testeristä ei ollut mitään hyötyä.

Viimeksi muokannut iroc : 22.03.2021 11:33
Vastaa lainaten
  #36  
Vanha 22.03.2021, 12:20
Rak Rak ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 15.03.04
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.551
Perusasetus

Millä tahansa oskilloskoopilla näkee väyläsignaalin sinällään, ja varnaan jotkut osaa nolliksi ja ykkösiksi sen avata, mut se on vaan väylässä silä hetkellä liikkuvaa tietoa. Nollien ja ykkösten muuttaminen ihmisen ymmärtämään muotoln on vielä oma lukunsa.
Vikakoodien luvussa lukija keskustelee ohjainlaitteen kanssa, eikä vaan seuraa liikennettä.

Eri käyttään suunniteltujen oskillolpien eroina on vaikkapa se, että autokäyttöön tarkoitetuissa on sopivia esiasetuksia valittavissa eri mittauksille ja mittajohtimien kytkentäohjeita vastaavasti, joissain jopa esimerkkikuvia hyvästä signaalista.
Tai ainakin niissä skoopeissa on mitä mulla on.
__________________
www.OFFROADOULU.com
Vastaa lainaten
  #37  
Vanha 22.03.2021, 20:21
HJ60_Jussi HJ60_Jussi ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 05.01.06
Sijainti: Haukipudas
Viestit: 845
Perusasetus

Mulla on töissä debuggaukseen tommonen https://www.saleae.com/ ja on todella kätevä. En vaan oikeen ymmärrä miten tuota vois käyttää can väylän debuggaukseen? Eli jos laitteella kaappaa liikkuvaa dataa ja se sanoo että 05 77 88 75 82 niin mitä sitten?
Vastaa lainaten
  #38  
Vanha 22.03.2021, 20:25
iroc iroc ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 20.02.05
Sijainti: H:ki, .
Viestit: 492
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HJ60_Jussi Näytä viesti
Mulla on töissä debuggaukseen tommonen https://www.saleae.com/ ja on todella kätevä. En vaan oikeen ymmärrä miten tuota vois käyttää can väylän debuggaukseen? Eli jos laitteella kaappaa liikkuvaa dataa ja se sanoo että 05 77 88 75 82 niin mitä sitten?
Lähinnä sitä että milloin data liikkuu, vai liikkuuko ollenkaan.
Vastaa lainaten
  #39  
Vanha 22.03.2021, 21:09
Rak Rak ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 15.03.04
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.551
Perusasetus

https://www.aeswave.com/uScope-Basic-Kit-p9621.html

Tuolla pääsee alkuun, eikä tarvi olla nälkälakossa kuukausikaupalla.

En itse ole käyttänyt, näin yhden videon jolla tuollaista käytettiin.

Ammattikäytössä 2 kanavaa on minusta minimi, mut perusjuttuihin tuo vois olla ihan hyvä laajennus yleismittarin kylkeen.
__________________
www.OFFROADOULU.com
Vastaa lainaten
  #40  
Vanha 22.03.2021, 22:52
iroc iroc ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 20.02.05
Sijainti: H:ki, .
Viestit: 492
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Rak Näytä viesti
https://www.aeswave.com/uScope-Basic-Kit-p9621.html

Tuolla pääsee alkuun, eikä tarvi olla nälkälakossa kuukausikaupalla.

En itse ole käyttänyt, näin yhden videon jolla tuollaista käytettiin.

Ammattikäytössä 2 kanavaa on minusta minimi, mut perusjuttuihin tuo vois olla ihan hyvä laajennus yleismittarin kylkeen.
Tuosta linkistä löytyi tuommoinen linkki, missä kerrotaan oskilloskoopin käytöstä can väylätietojen selvittämiseen.https://www.youtube.com/watch?v=Ftm3...TrainedbyTechs
Vastaa lainaten
  #41  
Vanha 05.04.2025, 19:56
uliuli uliuli ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.08.23
Sijainti: VANTAA
Viestit: 52
Perusasetus

Mikäs näiden laitteiden tilanne on nykyään, että mikä on se "the laite" joka tänä päivänä kannattaisi hommata vikakoodien lukuun?

Pienellä googletuksella löyty esim. tällänen

https://www.elekma.com/vikakoodinluk...6/#description
Vastaa lainaten
  #42  
Vanha 05.04.2025, 21:25
FinnDRZ:n Avatar
FinnDRZ FinnDRZ ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 25.01.05
Sijainti: Karkkila, Finland.
Viestit: 1.521
Perusasetus

Riippuu aika paljon laitteesta, mistä koodeja haluat lukea...
__________________
------------------------------------
Etelä-Suomen Offroad ry
------------------------------------
Vastaa lainaten
  #43  
Vanha 05.04.2025, 21:42
uliuli uliuli ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.08.23
Sijainti: VANTAA
Viestit: 52
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja FinnDRZ Näytä viesti
Riippuu aika paljon laitteesta, mistä koodeja haluat lukea...
Tuossa linkittämässäni laitteessa lukee "Vikakoodien luku ja poisto kaikista ajoneuvossa olevista järjestelmistä" niin se varmaan riittää mulle hyvinkin.
Vastaa lainaten
  #44  
Vanha 05.04.2025, 21:46
FinnDRZ:n Avatar
FinnDRZ FinnDRZ ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 25.01.05
Sijainti: Karkkila, Finland.
Viestit: 1.521
Perusasetus

Tarkoitin siis mistä autosta koodeja luet. Ihan kaikkiin järjestelmiin yleislaitteilla ei pääse.
__________________
------------------------------------
Etelä-Suomen Offroad ry
------------------------------------
Vastaa lainaten
  #45  
Vanha 06.04.2025, 00:24
Tojo4wd:n Avatar
Tojo4wd Tojo4wd ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 04.07.03
Sijainti: Pirkanmaa/AKAA, Finland.
Viestit: 2.194
Perusasetus

Mulla on tämä samalta firmalta ja tähän saa monelle eri automerkille softan.

https://www.elekma.com/vikakoodinluk...nlukija/p/106/

On minun mielestä yksinkertainen käyttää kun on tälläiseltä tumpeloltakin onnistunut.
On myös suomenkielinen käyttis ladattavissa siihen joka on osittainen joten siinäkin mielessä hyvä itselle.


Ja aikahyvin saanut omasta jeepistä vuosimallia 2005 luettua ja poistettua koodit .

Ja työnatajan transiititkin jotka on uudempia on tunnistanut ja löytänyt koodit ja poistotkin onnistunut.
Vähän on työnantaja ollut että hä kun sanonut että vuosimallit on yleensä vanhempia kun rekisteriotteessa on.
__________________
#################
Tää on ihan helpporeitti.
#################

Viimeksi muokannut Tojo4wd : 06.04.2025 00:34
Vastaa lainaten
  #46  
Vanha 06.04.2025, 11:53
uliuli uliuli ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.08.23
Sijainti: VANTAA
Viestit: 52
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja FinnDRZ Näytä viesti
Tarkoitin siis mistä autosta koodeja luet. Ihan kaikkiin järjestelmiin yleislaitteilla ei pääse.
Autoni on Jeep Wrangler JKU vuosimallia 2007 3.8L bensakoneella
Vastaa lainaten
  #47  
Vanha 06.04.2025, 11:59
uliuli uliuli ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.08.23
Sijainti: VANTAA
Viestit: 52
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tojo4wd Näytä viesti
Mulla on tämä samalta firmalta ja tähän saa monelle eri automerkille softan.

https://www.elekma.com/vikakoodinluk...nlukija/p/106/
Tuo v2 on kyllä paljon vakuuttavamman näköinen kuin v1. Pitäisköhän sitä sitten sellaseen sijoittaa.
Vastaa lainaten
  #48  
Vanha 07.04.2025, 14:29
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Kiinasta vaan autocomin softa läppärille niin on helppo päivittää uusimmat softat tarpeen vaatiessa, eikä ole edes kallis. Subaru on itsellä tällä hetkellä ainoa mikä ei ole Autocomin kanssa toiminut. Se ei tajua Subarusta lukea oikeastaan mitään. Muita autoja ei ole tullut vielä vastaan mistä se ei osaisi lukea. Päässyt tuoreempien autojen nelivetojärjestelmiin, ajeleen testejä, diagnostiikkaa jne. Tosin tuolla varmaan melko nopeasti myös paskoo sen auton järjestelmät jos yhtään ei mieti mitä on tekemässä. Siellä kun pystyy tuolla softalla myös joitain järjestelmiä muokkaamaan.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 14:52 (GMT +2).