![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() aurauskulmat 4x4 maastureissapaljonko pitää olla haritusta neliveto maastureissa ja miten on kotona helpoin saada ne suht kohdalleen? Onko se hyvä tapa että laittaa suurinpiirtein napojen tasalle nastat ja mittaa ensin edestä ja sitten pyöräyttää rengasta puoli kierrosta ja mittaa takapuolelta ? mulla näytti Suitsassa olevan haritusta n. 3.5cm tuon mukaan. ei silti puolla auto eikä ole vielä renkaatkaan kuluneet epätasan. ajettu renkailla vajaa tuhat. entä miten camberit sais suht kohdalleen? vitara korotettu ja löytyy ne camber säätö pultit. onko parempi olla neg. vai pos. camberia ?
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Oon säädellyt aurauksen melkein suoraksi. Rullamitan avulla 15'' vanteen sisäkehältä noin 3mm auraukseen.
|
#3
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Rullamitallakin saa sinnepäin, mutta silmällä sihtaamalla saa nollatilanteen haettua aika helposti jos on yhtään silmää. Syytä tosin tietää onko etu- ja taka-akselin raideleveys sama vai onko takana kapeempi. Camber syytä olla aika liki nollilla, jos jotain niin negatiivista camberia esim. ojan puoleiselle renkaalle jos meinaa viettää ojaanpäin. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Tosiaan riippuu autosta, alustasta ja ohjauksesta, mutta jäykkäakselisessa aika lähellä nollaa joko harituksen tai aurauksen puolella on aika yleispätevä. Itse olen yleensä tsekannut niin, että renkaat pois, navan keskilinjalle molemmin puolin pari ~metrin pitkää alumiiniprofiilia vaateriin ja rullamitat molempiin päihin. Snadisti (muutaman millin erolla rullamitoissa) aurauksen puolelle ja testaus. Jos on ihan vituillaan niin hienosäätö jompaan kumpaan suuntaan ja uutta testiä.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
auto siis suzuki vitara ja -92 etupää IFS.
Eilen tein tuon mittauksen näin: auto oli ihan maata vasten renkaillaan. lankun pätkät suurinpiirtein navan korkeudelle poikittain ja toinen mies toiselle puolelle samallalailla. mitattiin eka edestä lankkujen väli ja sitten renkaiden takapuolelta mittaus niin jos vaikka edessä oli mittaustulos 165cm niin takana se oli n.3,5cm vähempi. liekkö vääristää tuota mittaa ku renkaat paikallaan ja maata vasten??? Ei tuo kyllä hirveästi puoltele ja nyt oon n.1000km ajellu nuilla fedimoilla ja en ole huomannu kulumisia.. toissapäivänä ku jouduin käyttämään toisen puolen iskarin alapäätä irti perämurikan vaihdon yhteydessä niin en joutanut kasausvaiheessa alkaa niin säätelemään tuota camber kulmaa samaan kohtaan ku toisella puolella on niin kotiin ku lähdin ajamaan niin puolsi oikealle ihan kohtuudella.. eilen sit käytin nuo camberin säätöpultit irti ja laitoin pultin kantaan merkin että missä on min. ja missä on max. kohta niin laitoin niiden puoli väliin säädöt nyt ja näyttäis että hieman on neg. camberia nyt silmin katsottuna. eli renkaan yläreuna on kallellaan sisäänpäin. ei tuo nyt ainakaan puoltanu,mutta näyttää että renkaat on edestäpäin katsottuna harituksessa ja sitten ku auton ajaa vaikka eri paikalle ja katsoo niin näyttää taas eriltä.. tuntuu että todella helpolla reagoi pihan muodoista ja näyttää ties miltä välillä nuo rengas kulmat.
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Kävin äsken ottamssa vielä uuden mittauksen:
Mittasin talmeterillä ensin etupuolelta vanteen sisäreunasta sisäreunaan ja takapuolelta samalla tavalla ja yritin suht puoliväliä vannetta ottaa mitan molemmin puolin niin sain nyt n.1.5cm haritusta.
__________________
Köyhillä On Kiire Minulla Ei.. Toyota hilux |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ohjekirjasta saattaisi löytyä oikea auraus mutta säädä vaikka aluksi nolllaan. Ne kyllä lähtee kulumaan äkkiä ja menee sitten loppuun asti vaikka kulmat laittaisi kohdalleenkin.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#8
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Aurauskulmat | Rölli | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 15.01.2012 14:46 |
Hj-60:sen aurauskulmat? | räyhäracing | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 25.07.2009 17:59 |
aurauskulmat, hj60 | penna | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 12.11.2008 22:30 |
Erilaiset vanteiden pulttijaot maastureissa | Ahosensetä | Tekniikka & Jutustelu | 30 | 02.04.2006 16:44 |
Diesel-verojen suuruudet maastureissa/pakuissa ? | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 24.02.2004 20:38 |