Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 12.12.2016, 20:33
Topi1982 Topi1982 ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 25.01.06
Viestit: 3.077
Perusasetus

uuni


Mulla on vuolukivitakka tai on se uuni. Ohje valmistajalta sytytykseen on: Täytä uuni n. 1/3 ja sytytä, sitten kun kunnolla palaa täytä uuni ja anna palaa. No mie oon aina polttanu täysiä uunillisia ihan alusta lähtien. Nyt minnuu häiritään tiedolla, että pittää sytyttää yläpuolelta koko rovio. Aina oon sytyttäny alhaalta. Muutin systeemin päältä sytytetyksi (vittu mikä sana) no syttyy hitaammin, mutta sytyttyään palaa kuumemmin ja pitempään kuin alta sytytetty. Onkohan totta? Väittävät myos, että tullee vähemmän hiukkasia, jos ylläältä aloittaa. Miten on?

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 12.12.2016, 20:37
Hessu888:n Avatar
Hessu888 Hessu888 ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 14.10.07
Sijainti: Finland
Viestit: 2.946
Perusasetus

No yläpuolelta sytyttämistä vanha kansa neuvoo käyttämään ja jos googlettelee vaikka "takan polttaminen" sanoilla, niin samaa neuvotaan nykyäänkin. Jos puu on kuivaa niin syttyy kyllä hyvin päältä ja päästöt on ainakin pienemmät silleen. Muita etuja en ulkoa muista, mutta päältä sytytän niin takan kuin kiukaankin.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 13.12.2016, 00:13
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Päältä... helppoo... pesä täyteen vaan puuta, pienempiä puita päälle syttypuiksi ja sit vuolet kasan kiehisiä päälle ja tulta perään... Puiden täytyy olll kunnolla kuivia. Ite pidän puunkantotelineen täynnä ja pari koppaa puuta sisällä koko ajan (sellasia lihalaatikoita), näin puu on kuivaa kun se lähtee savuna taivaalle. Ihan sekaklapia ja sekaan vähän koivua, leivinuuniin vain koivua.

Juu syttyy hitaasti, mut sit kun se alkaa palamaan kunnolla niin kyllä lämpee kunnolla, myös muuri (piippu). Itellä tiilerin takka-leivinuuni (3500 kg + kuori) ja sen takana pikku-henna liesi(uunilla), piippu muuratusta tiilestä, täystiiltä tasakertaan ja reikästä ylös, pellit melki katon rajassa.

Naapuri sen teki, harjotellu 20 vuotta muuraamista. Kehui että "vittumaista" tehä naapurin työt kun tulee käymään niin alkaa itte arvosteleen omaa työtään... On muuten muurattu niin vimpan päälle että. Onha tuossa virheitä.. mut ne johtuu suunnittelijasta eli allekirjoittaneesta. Samainen kaveri kyseli viime talvena että tokko lämmitän ollenkaan ku ei tuu savuja.. silloinkin oli tulet takassa... päältä sytytetty... sieltä ei oikeesti tuu savua ku ihan alussa ja sitäki vähän, jostain syystä tuhkaaki tulee todella minimaalisesti.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 13.12.2016, 00:37
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Näinhän se menee...


Siis kun sytytetään päältä, niin päästöt on pienemmät!!!

MUTTA

Se vaatii täsmälleen oikeat sytykkeet muutamana monikertana... (siis perinteisesti sanottuna: jos ei ole ISOJA tulitikkuja niin pitää olla pientä puuta..)

ja nuo varsinaiset halot pitää olla myös ns. direktiivin mukaisia. (ei vielä ylitsepääsemätön ongelma...)

Mutta kun tuo polttoilma, ja vielä jaettuna ala- ja ylä-paloon pitää annostella oikein....

Alkaa olla semmoinen yhtälö, että huonona tuloksena ei voi pitää sitä, että halot palaa!

P.S tuota samaa keskustelua on käyty 5 vuotta saaressa, mutta yhtään ylhäältä sytytettyä grillinotskia ei ole näkynyt...

Ja tuo pienet tulitikut koskus myöhemmin...
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 13.12.2016, 07:16
Palex:n Avatar
Palex Palex ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 04.07.05
Sijainti: Lahti
Viestit: 3.268
Perusasetus

No mitenkäs jos sytyttääkin puolesta välistä ja vaikka vähän enempi vasemmasta reunasta?
__________________
-Pauli-
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 13.12.2016, 07:46
hiluvitkutin:n Avatar
hiluvitkutin hiluvitkutin ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.12.07
Sijainti: keitele, Finland.
Viestit: 2.366
Perusasetus

Se kai siinä niinku ideana että alla olevat kaasuuntuu lämmöstä ja kaasu palaa ja antaa lisälämpöä.
Altapäin sytytettynä kaasut karkaa piippuun.

Kun joudut lisäämään puita, sittenhän ne palaa altapäin. Mutta sitten onkin jo uuni lämmin ja kaasut palaa paremmin.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
maastoauto uuni fintroll Chit-Chat 17 19.05.2015 15:55
Myydään Iso uuni ja pakastin TTHimanen O/M/V Muut 1 29.10.2009 11:07
Myyty: upotettava uuni kristian O/M/V Muut 8 26.07.2007 17:35
OT/A: Uuni anttir O/M/V Muut 0 16.11.2004 11:16


Sivu luotu: 03:17 (GMT +2).