Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.04.2015, 15:57
Käyttöauto Käyttöauto ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.04.14
Sijainti: suomi
Viestit: 58
Perusasetus

Perässä vedettävä dolly


Dolly ja ikuisuuskysymys!
Onko rekisteröitävä vai ei? Jos ei mistä saa paperit missä lukee että ei että voi näyttää poliiseille että asian laita on näin. Valot tietysti pitää olla malli peräkärry.
Sitten rakenne:
Jousitettu vai ei jousitettu akseli
Jarrullinen vai ei jarrullinen akseli
Ja miten kotikonstein rakennetaan kääntyvä "pöytä" siihen eli miten olette toteuttaneet laakeroinnin onko oltava esimerkiksi nailon levyt ulkolaidassa ja laakeri keskellä vai miten.
Isompi/painavampi auto kun laittaa dollyn päälle niin siinähän on aikamoinen paino dollyn akselin päällä eikö siinäkään ole mitään lain mukaisia rajoituksia.
Dollylla kun vetää onko nopeusrajoitusta- jossain lukenut 60kmh ja onko dolly tapauksessakin perässä tulevan auton oltava vakutuksessa niin kuin puomin ja narun varassa olevat.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 22.04.2015, 17:06
Taisto:n Avatar
Taisto Taisto ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 09.11.04
Sijainti: Nurmijärvi, .
Viestit: 1.003
Perusasetus

Yritin katsastaa omaa dollya, mutta katsastaja sanoi sen olevan "hinausapulaite" ja siksi ei kuulu nyt rekisteröitäviin ajoneuvoihin. En jaksanut väittää vastaan ja ilman kilpiä mennään.
Omassa dollyssä tein kääntöpöydän laakeroinnin 4x100 jakoisella peräkärryn-navalla ja kääntöpöydän keskelle laiskana hitsailin peltivanteen keskiön. Reunoille laitoin muovirullat 20mm akselilla.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 22.04.2015, 17:50
-JoNe-:n Avatar
-JoNe- -JoNe- ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 06.06.11
Sijainti: Ilomantsi
Viestit: 446
Perusasetus

Eikö ne pidä kaikki katsastaa nykyisellään...http://www.trafi.fi/tietoa_trafista/...ekisteroida_se
__________________
-ISORY OFFROAD-
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 22.04.2015, 19:26
Taisto:n Avatar
Taisto Taisto ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 09.11.04
Sijainti: Nurmijärvi, .
Viestit: 1.003
Perusasetus

Trafista tämäkin " Hinattavia laitteita voi olla esim. työmaakopit, autolla vedettävät nosturit, kompressori- tai agrekaattivaunut."

Dolly on edelleen yhtäkuin hinauspuomi.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 22.04.2015, 20:19
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.063
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Käyttöauto Näytä viesti
Dolly ja ikuisuuskysymys!
Onko rekisteröitävä vai ei? Jos ei mistä saa paperit missä lukee että ei että voi näyttää poliiseille että asian laita on näin.

Dollylla kun vetää onko nopeusrajoitusta- jossain lukenut 60kmh
Tuolta kolmossivu: http://www.trafi.fi/filebank/a/13512...sastajille.pdf

Ja 60 km/h maksimivauhti.

Netistä löytyy myös poliisin kommentti:
Lainaus:
Hinausapuvaunu
Nokian kihlakunnan poliisilaitos 09.10.2006 15:18

Kysymykseni koskee auton hinaamiseen käytettävää hinausapuvaunua, josta yleisesti käytetään nimitystä dolly (hinaus-dolly, auto-dolly, towdolly). Katsastusaseman mukaan: "Sitä ei tarvitse katsastaa. Poliisi valvoo, että laite on määräysten mukainen."

Kysynkin nyt, mitä ovat ko. määräykset?
Tähän kohtaan: rakenne, mitat, valot, heijastimet, jarrut, renkaat, yms.

Vastaus: Kyseessä on hinattava laite, jota ei tarvitse katsastaa. Valot laitteessa tulee olla normaalin perävaunun tapaan, jos sitä käytetään tieliikenteessä. Jos auton hinauksen aikana hinattava auto peittää laitteen omat valot ja heijastimet, on käytettävä irroitettavia valoja, jotka kiinnitetään hinattavan auton perään. Laitteessa ei tarvitse olla jarruja, jos sen kytkentämassa ei ylitä 750 kilogrammaa. Kytkentämassan ylittäessä 750 kilogrammaa, jarrut on oltava. Kytkentämassa apuvaunussa on, normaalista ajoneuvoyhdistelmästä poiketen, akselin välityksellä tiehen kohdistuva massa kun apuvaunu on kuormattu. Apuvaunussa tulee olla ilmarenkaat.

Kuorma-autoon kytkettävä esim. puoliperävaunun vetämiseen tarkoitettu apuvaunu on eri asia ja se vaatii katsastuksen. Siinä kyse on normaalista perävaunusta.

Kysymys: Ja vielä lisätarkennuksina osa niistä kysymyksistä, joita on netissä keskustelupalstoilla pohdittu: Saako olla taittuva tms., jolloin sen saa esim. säilytyksen ajaksi pienempään tilaan?

Vastaus: Vetoaisa ei saa olla keskeltä taittuva mutta se voidaan niveltää itse apuvaunuun.

Kysymys: Vetoaisan pituus?

Vastaus: Vetoaisan pituutta ei ole määritelty. Rajoja asettaa ajoneuvoyhdistelmän kokonaispituus, joka apuvaunun ollessa kytkettynä vetoautoon on enintään 18,75 metriä. Kyseessä on auton ja keskiakseliperävaunun yhdistelmä.

Kysymys: Saako dollyn toteuttaa a) kääntöpöydällä, b) kääntyvillä pyörillä?

Vastaus: Kääntöpöytää tai kääntyviä pyöriä ei ole kielletty. Oleellista on, että yhdistelmä tulee olla hallittavissa myös äkillisissä tilanteissa, esim. äkkijarrutuksissa.

Kysymys: Saako dollysta tehdä niin järeän kuin huvitta

Vastaus: Järeyttä ei ole rajoitettu. Järeämpi apuvaunu on yleensä raskas, mikä vähentää kytkentämassassa hinattavan auton osuutta. Toisaalta vaunun tulee olla riittävän lujatekoinen, jottei ole vaaraa sen rikkoutumisesta hinauksen aikana.

Kysymys: Vaatimukset vetoauton osalta?

Vastaus: Vetoauto on oltava sellainen, että sen kytkentämassa riittää apuvaunun ja hinattavan auton yhdistelmän vetämiseen.

Kysymys: Vaikuttaako tähän dollyn jarruttomuus ja voiko sen tehdä jarrulliseksi?

Vastaus: Jarrullisuus vaikuttaa siten, että jarruttoman kytkentämassa voi olla enintään 750 kilogrammaa, jarrullisen voi olla tätä enemmän. Vetoauton kytkentämassa määrittelee tällöin vedettävän laitteen enimmäiskytkentämassan.

Kysymys: Vaadittava ajokorttiluokka vetoauton ajajalta?

Vastaus: 750 kilogramman kytkentämassaan asti riittää vetoauton kuljettamiseen vaadittava ajo-oikeus. Sen jälkeen vaaditaan vetoauton kuljettamiseen oikeuttava ajo-oikeus + e. (esim. Be tai Ce)

Kysymys: Onko hinauksen aikana dollyssa oltava kuljettaja (ajokorttiluokka) ja saako siellä olla matkustajia?

Vastaus: Hinauksen aikana hinattavassa ajoneuvossa ei saa olla kuljettajaa eikä matkustajaa.

Kysymys: Hinausnopeus a)tyhjänä, b) auto kyydissä?
Vaikuttaako asiaan dollyn jousitus?

Vastaus: Jousitettua apuvaunua saa hinata tyhjänä 80 km/h ja kuormitettuna 60 km/h. Jousittamatonta saa hinata tyhjänä ja kuormitettuna vain 60 km/h ja tällöin apuvaunuun täytyy kiinnittää 60 km/h enimmäisnopeutta ilmaiseva lätkä.

Kysymys: Onko hinattavan auton oltava etupää menosuuntaan vai saako sitä hinata perä edellä. Onko hinattavan auton rattilukko oltava päällä, entä autot joissa ei ole rattilukkoa?

Vastaus: Sitä, miten päin auto apuvaunun päällä on, ei ole määritelty. Oleellista on kuitenkin se, että jos autoa hinataan perä menosuuntaan, sen etupyörät tulee olla lukittuna suoraan niin, että ne eivät pääse kääntymään. Tällöin rattilukko ei riitä. Suositeltavaa on hinata autoa keula menosuuntaan jo siitäkin syystä, että yhdistelmä on paremmin hallittavissa jos yleensä painavampi etupää on apuvaunun päällä ja kääntymisen suhteen kiinteät takapyörät ovat maassa. Vaikka auton suuntaa ei ole laissa tai asetuksessa määrätty, niin kuljetukseen voidaan puuttua, jos se heikentää yhdistelmän hallittavuutta.

Kysymys: Saako sillä hinata muuta laitetta kuin autoa?

Vastaus: Apuvaunu on lähtökohtaisesti tarkoitettu vaurioituneen auton hinaamiseen, mutta missään ei ole kielletty hinaamasta sillä muita ajoneuvoja.

Jussi Servo
komisario
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 22.04.2015, 21:33
Käyttöauto Käyttöauto ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.04.14
Sijainti: suomi
Viestit: 58
Perusasetus

nyt on melkein kaikki selvinnyt paitsi lain puolesta onko dollyn päällä olevan auton oltava LIIKENNEVAKUUTETTU ja sitten oli se rakennuspuoli ja "pöydän" laakerointi
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 22.04.2015, 21:39
Hesenkastike:n Avatar
Hesenkastike Hesenkastike ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 01.12.13
Sijainti: Hämeenlinna
Viestit: 190
Perusasetus

Hinattavassa ajoneuvossa ei tarvitse olla vakuutusta jos toinen akseli on ilmassa. eli saa hinata, kilvetöntä, seisonnassa, paperitonta autoa
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 22.04.2015, 22:01
Käyttöauto Käyttöauto ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 21.04.14
Sijainti: suomi
Viestit: 58
Perusasetus

Kiitos taas kohta kaikkeen vastattu. Nyt puuttuu vai miten toteuttaa LAAKEROINTI
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 22.04.2015, 23:36
Mutis:n Avatar
Mutis Mutis ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 08.04.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 1.176
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Käyttöauto Näytä viesti
Kiitos taas kohta kaikkeen vastattu. Nyt puuttuu vai miten toteuttaa LAAKEROINTI
Niinkuin Taisto tuolla aikaisemmin kirjoitteli, niin joku yleismallin peräkärryn napa näissä on vissiin ihan hyvä. Löytyy varmasti lähimmästä vähänkään laajemmalla tarjonnalla olevasta autotarvikeliikkeestä.
__________________
RASOR
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 24.04.2015, 18:32
Fruehauf-CJ Fruehauf-CJ ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.05
Sijainti: Rämpsälä, Finland.
Viestit: 605
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Tuolta kolmossivu: http://www.trafi.fi/filebank/a/13512...sastajille.pdf

Vastaus: Jarrullisuus vaikuttaa siten, että jarruttoman kytkentämassa voi olla enintään 750 kilogrammaa, jarrullisen voi olla tätä enemmän. Vetoauton kytkentämassa määrittelee tällöin vedettävän laitteen enimmäiskytkentämassan.

Kysymys: Vaadittava ajokorttiluokka vetoauton ajajalta?

Vastaus: 750 kilogramman kytkentämassaan asti riittää vetoauton kuljettamiseen vaadittava ajo-oikeus. Sen jälkeen vaaditaan vetoauton kuljettamiseen oikeuttava ajo-oikeus + e. (esim. Be tai Ce)
Jaahans eli 750kg ja/tai 3500 yhdistelmän kokonaismassa ilman e-tä niin kuin peräkärreissä.

Kytkentämassa on varmaan sitten tienpäällä mitattu massa kun vedettävässä laitteessa ei ole rekisteriotetta.

Miten kytkentämassa nyt sitten määritetään paperittomaan onko se kyydissä olevan ajoneuvon akselipaino + vedettävä laite vai hinattava ajoneuvo + 0 kg painoinen dolly

Tuntuu jotenkin tulkinnan varaiselta.

Edit:
" Kytkentämassa apuvaunussa on, normaalista ajoneuvoyhdistelmästä poiketen, akselin välityksellä tiehen kohdistuva massa kun apuvaunu on kuormattu."

Missä tämän lähde?

Viimeksi muokannut Fruehauf-CJ : 24.04.2015 18:36
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 24.04.2015, 18:39
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.063
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Fruehauf-CJ Näytä viesti
Edit:
" Kytkentämassa apuvaunussa on, normaalista ajoneuvoyhdistelmästä poiketen, akselin välityksellä tiehen kohdistuva massa kun apuvaunu on kuormattu."

Missä tämän lähde?
Nokian kihlakunnan poliisilaitos 09.10.2006 15:18
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 24.04.2015, 18:48
Fruehauf-CJ Fruehauf-CJ ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 13.09.05
Sijainti: Rämpsälä, Finland.
Viestit: 605
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Nokian kihlakunnan poliisilaitos 09.10.2006 15:18
Eli mielipide
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 24.04.2015, 19:01
kellukka kellukka ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 14.01.13
Sijainti: joensuu(Uimaharju)
Viestit: 1.074
Perusasetus

Joensuussa poliisi sano että pitää rekisteröidä ja vakuutus yhtiö vaati vedettävältäkin liikenne vakuutuksen jos yksikin pyörä osuu tiehen
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Vedettävä massa versus kokonaispaino trailerissa. bluevan Chit-Chat 62 02.01.2011 14:34
defender 110 vettä perässä. Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 3 06.02.2009 09:32
Vettä perässä hanes Tekniikka & Jutustelu 12 16.08.2007 06:26
saako tällasta kiskoa perässä? lepoantti Tekniikka & Jutustelu 15 10.06.2006 21:35
mikä susnan perässä ääntelee Tekniikka & Jutustelu 8 20.01.2004 20:29


Sivu luotu: 08:56 (GMT +2).