![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Työkalujen kuljetus ja säilytys lavallaHiluksin lavalle ei alumiininen työkalupoksi mahtunutkaan, kun extra hytin takia pyöräkotelot tulivat vastaan. Tekaisin sitten kelon pätkästä tuommoisen sahatelineen. kymppimillinen kettinki ja munalukot lienee rosvoa ainakin vähän hidastavat. R-saha ja kanisterit ovat toistaiseksi hyvin symbolisesti ohuella kettingillä kuormakoukussa kiinni. Joku systeemi lienee niillekin aikaa myöten kehitettävä. Pienemmät työkalut ja varaosat viereksivät hytissä. Niillekin olisi kehiteltävä säänpitävä ratkaisu kabiinin ulkopuolelle. Sahat kestävät luonnonvoimia. Yhtään ei kyllä kiinnosta kuperkeikan aikana väistellä pakkeja ja ketjuja. Minkälaisia säilytys/kuljetuspatentteja muut on keksineet?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Nyt on tyyliä sahojen kuljetuksessa! Tykkään.
Sahoille olis tarkoitus G Mersuun kanssa kunnon loota laittaa jotteivat haisis ja lentelis perässä. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Itte aattelin mesen lavalle tehdä jostain n.10-15mm filmivanerista ja 30mm alumiinikulmista hytin takaseinän taa lavalle laatikon. Lavan levyinen ja sivusta poikkileikkaus semmoinen että saa jerrykannuille molempiin päihin omat osastonsa. Saranoitukansi tulee salvoilla kiinni ja munalukot tarvittaessa. Hieman hankala tuollainen avolava kamojen kanssa vaikka renkaat kulkeeki kilpapaikalle kätsysti kyydis...
|
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
HJ61 MMC |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() ![]()
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Tossahan on ideaa.
Täytyy alkaa miettimään ja vähän jatkojalostaa miten ite kuljettaa jatkossa sahat ja vermeet lavalla kun alan kans työksi touhuileen tuolla metässä |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Kaiketi tuohon lavan etuosaan voisi pultata pitkittäin lukittavan pienemmän työkalulootan. Pyöräkaarien katveessa on joka tapauksessa vähän kuin hukkatilaa. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Komea teline! Mutta onko tuossa mahdollisuus että Ilpo Ilkivalta tulee ja sahaa toisella ketjussa olevalla sahalla kelon poikki ja häipyy sahojen ja ketjun kanssa,vai kiertääkö ketju myös takaikkunan suojan kautta?
__________________
================================== Mitä isommat renkaat,sitä pitempi matka hakea traktori. PäHäMa |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Järeät pulttisakset tuohon tarvitsee. Ei ole ainakaan Joensuun narkkareilla semmoisia povarista näkynyt pilkistävän. |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Tuttu löysi pulttisakset mallia iisooot venerannasta laiturin vierestä Oli samana vuonna kadonnut 5 heppanen perärutku veneestä laiturista ja naurettiin, et ne järveen pudotetut leikkurit oli kalliimmat kuin se perärutku ![]()
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#12
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
![]() Tollasen kanssa voisi vielä kuljettaa pitkiä pöllejä tuolla lavalla eikä tulisi liian toispuoleiseksi. Ja jäisi tilaa kuskata kaikkea muutakin turhaa avotilassa.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Mönkijän kuljetus hiluxin lavalla? | Hammer__ | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 23.03.2012 14:39 |
työkalujen vienti venäjälle | Rekisteröimätön | Chit-Chat | 9 | 31.03.2011 20:20 |
Kupukantaisten niittien ja työkalujen hankinta sekä asennus | Shuttle | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 15.03.2010 19:22 |
Säilytys tilaa talveksi! | Angelo | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 28.11.2008 11:53 |
Auton säilytys kielletty? | jappe | Chit-Chat | 69 | 20.01.2007 14:24 |