![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() PZJ75 pitkät toimii kerran päivässäPitkät toimii hyvin, jos vetää viikseä itteensä päin, mutta jos tökkää viiksen eteenpäin, elikkä siihen pysyvään asentoon, niin pitkät saa päälle kerran tai kaksi, mutta sen jälkeen ei tapahdu enää mitään. Seuraavana päivänä toimii sitten taas samalla lailla. Onkos tuttu vika jollekin? Voiko vika olla mikään muu kuin kontaktiongelma viiksessä?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Tuttu on mutta en tiedä syytä.
Vuosi sitten oli samankaltaisia oireita. Pitkät meni päälle kun veti itseensä päin mutta ei jääneet kun työnsi eteen. Syttyivät sitten itsekseen pienellä viiveellä. Välillä toimi normisti. Nyt meni vuosi ettei mitään oireita mutta alkoi taas parisen viikkoa sitten. Oletan, että tämä on katsastukseen liittyvä merkki, mitä lähempänä leiman vanhenminen on sitä varmemmin tuo oire tulee ja on sitten 10 kk poissa. Tänä syksynä, vai onko jo talvi, oire tuli siis taas ja nyt viive on pidentynyt. Vuosi sitten joitain sekunteja nyt kymmeniä sekunteja. Liittyneekö kosteaan säähän. Tuntuu, että kun auto lämpenee niin toimii paremmin. Samanlainen vika oli joskus saab 9000 mallissa ja syy oli ranskalaisessa releessä josta juotokset katkesi. Kun nuo juotokset tinasi uudelleen niin vika poistui Toisena korjaus tapana oli vaihtaa kymmenen vuotta vanhempi 99:n rele jossa luki bosch ja vikaa ei sillä merkillä tullut. Ajattelin tuon releen nyt ensin vaihtaa ja katsoa sitten.
__________________
Käsittele kaikkia stressaavia tilanteita kuin koira. Jos et voi syödä sitä tai leikkiä sillä, kuse sen päälle ja kävele tiehesi. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Mä jotenkin päättelin niin, että vika ei vois olla releessä, kun kerran toimii aina itteen päin vedettäessä. Eikös se sähkö kulje kuitenkin samaa reittiä pitkin mm. releen kautta oli viiksi sitten kummassa asennossa tahansa?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Syttyykö pitkien merkkivalo molemmin tavoin ? Onks siinä viivettä ?
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ei syty merkkivalo, silloin kun ei syty pitkät. Ei ole viivettä silloin kun toimii.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
vvv = veikkaan viiksi vikaa ...
__________________
- Levannon We(l)ho - |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Helmapelti PZJ75:een | Hessu888 | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 12.06.2013 22:52 |
silkkitie 30 päivässä "maasturi" | tikpe | Chit-Chat | 8 | 11.03.2012 17:58 |
PZJ75 takajouset | xJ-4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 03.12.2008 12:26 |
Ostetaan O: PZJ75 pick-up | mikkoimp | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 06.08.2008 00:00 |
OMEna päivässä.. Jopa kolmessa.. | Nalle | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 26.03.2004 21:17 |