Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 22.02.2006, 22:45
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.613
Perusasetus

FireDragon


Pitäis pikkuhiljaa saada homma edistymään, auto on ollut jo pari kuukautta ajokelvottomassa vaiheessa.

Tarkoitus oli rakentaa linkitetyt perät, taakse 4-link ja eteen 3-link panhardilla. Mutta, kun asiaa mietin niin tulin siihen tulokseen että saa jäädä linkitykset jonnekin tulevaisuuteen. Muuten käy niin että auto on tuhannen palasina ympäri tonttia, eikä ole millä offata. Suunnittelu ja rakentaminen on mukavaa, mutta jos ei pääse välillä testaamaan niin häviää maku koko hommasta.

Eli latijouset jää alle tositaiseksi. Taakse tulee shackle-flip, helposti tulee kymmenenkin senttia korotusta, ja jouset toimivat hyvin niin ei niitä viitis vaihtaa. Tarvii vaan löytää jostain 2wd pikkarin takajousen korvat jostain. Etupää vielä auki että mitä tekis, jää alemmas takapään flipin kanssa.

Etu-akseli vaihtuu kokonaan, löytyi aksula missä soppeli välläri että pelaa yhteen taka-akselin kanssa. Taakse tulee Detroit joskus myöhemmin.

Jakolaatikon adapteri muutetaan siten että saa rungon alusen tasaiseksi, tämä tosin johtaa siihen että etumurikka pitää kääntää pystyyn.

Runkoa lyhennetään edestä ja takaa jousen korvakkeisiin asti. Koria lyhennetään takaa niin paljon että runko on takimmainen osa autoa. Helmat muokataan niin että helmapalkin alareuna on nykyisen oven alareunan tasolla. Keulalle tulee lyhenetty flippi. Ovista leikataan ylä-osa pois, about kyljessä olevan pokkauksen kohdalta.

Ja tietysti kaaret rakennetaan sisälle.

Moottoriksi näin alkuun 307 kun sellanen tuolla tallissa makaa. Siitä kaikki saasteromut irti ja ens alkuun perus jakaja ja kaasari. Myöhemmin rakennetaan megasquirt ja mahdollisesti suorasytkä.

Lavalle tulee tankki ja akku + kaikki muu minkä saa sinne siirrettyä keulalta.

Tässä muutama kuvan tämän hetken tilanteesta.





Vinssi asennetaan niin lähelle moottoria kuin mahdollista, runkopalkkien väliin.



Ja tämän hetkinen tilanne <img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle>



Heikki H.

Montenegros #21
==================================================
Chevrolet K5 Blazer 307+TH350+NP205+D44+14FF

Edited by - 4x4_76 on 27/04/2006 08:57:00

Edited by - baxxter on 19/11/2006 20:14:55

__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96

Viimeksi muokannut HeikkiH : 06.02.2011 14:05
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
O/V blazer dsl hevyc O/M/V Ajoneuvot 7 02.09.2007 19:19
blazer 6.2d Tekniikka & Jutustelu 6 27.08.2007 20:24
M:Blazer tpi57 O/M/V Ajoneuvot 1 29.06.2007 17:37
blazer Tekniikka & Jutustelu 39 18.12.2006 10:52
O: BLAZER O/M/V Muut 3 23.01.2005 14:19


Sivu luotu: 19:51 (GMT +2).