![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() LaturiongelmaSellainen asia nyt vaivaa että latausvalo ei tahdo sammua kun siirsin akun takakonttiin. Laturina on Boschin 90A sisäisellä jännitteentasaajalla. Eli takaa tulee 50mm2 kaapelia konehuoneeseen josta olen jakanut sen eteenpäin sulakerasialle ja startille. Startille menee 16mm2 piuha ja jatkuu siitä laturille. Maadoitus on tehty 35mm2 kaapelilla kontin päässä (hyvin lyhyt veto) ja samanpaksuisella on myös moottori kytketty runkoon. Aluksi kävi niin että lataus valo ei palanut ollenkaan ja ajelin lyhyen kierroksen. Akkussa putosi jännite aika hyvin joten tarkistin herätepiuhan (D+). Siitä tuli 12V kun virrat käänsi päälle eli ok. Avasin laturin varmuuden vuoksi ja siitähän puuttui jännitteentasaaja kokonaan. Otin koneen rakennusvaiheessa yhden tallilla pyörineistä latureista niin ennen huomannut tarkistaa ![]() Pengoin tallia ja löysin yhden sopivan vanhan säätimen missä oli vielä hiiliä jäljellä. Nyt valo syttyi kun laittoi virrat päälle mutta käynnistyksen jälkeen ei enää sammunutkaan. Kävin hakemassa uuden säätimen ja vaihdoin sen mutta ei auttanut asiaa. Tarkistin maadoitukset ja tein ne kunnolla varmuuden vuoksi uudelleen. Ei apua ja valo palaa edelleen koko ajan. Mittasin jännitteen koneen käydessä ja nätisti se lataa 14.2V jännitteellä. Loggasin jännitettä myös ajon aikana PC:llä ja normaalilta näytti. Eli kaikki tuntuu olevan kunnossa mutta tuo prkl valo loimottaa vakavana tuolla mittaristossa. Mikähän mättää? Yritin myös mitata vähän vaihtojännitettä laturilta koneen käydessa jos sieltä tulisi vähän rippeliä läpi mutta pysyi reilusti alle 0.5V. Näin voisi olettaa että diodit on kunnossa?! Mistähän kannattaisi kysellä pääkaupunkiseudulla uutta diodisiltaa kun motonetissä oli vain 45/55A versioihin sopivia? Kiitos paljon jos joku osaisi valaista miestä mäessä!
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Nyt on kyllä niin hyvin tutkittu että vaikeaa on enää mitään helppoa vastausta keksiä.
Paitsi se että onko mahollista että se säädin on asennettu hieman väärin eli siltä valolta puuttuu se sen käynnissä sammuttava + jännite?? Tulikohan se jollain lärpääkkeellä sieltä laturista siihen säätimelle kun sen pistää paikoilleen? En ihan tarkkaan muista. Paljonkos se lataa kierroksilla ja kuormalla?? Tai se heräte kaapeli on vain kytketty vika paikkaan?? Laturi kyllä herää itsestäänkin jäännös magnetismin takia. Diodisilta voi olla sen verran kallis että uusi laturi on ihan varteen otettava vaihtoehto. Niin ja mikä auto? Oisko siitä johtonipusta mikä alunperin on lähteny akulta, voinu jäädä joku johto irti??
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi Viimeksi muokannut Bj Andy : 08.06.2012 16:46 |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Tota noi.
Ihan vastaava kävi omassa Marellissa muutama viikko sitten. Analyysini lopputulos oli että diodi jonka piti päästää jännite läpi kun laturi lähtee latamaan oli kypsynyt. Eli ankkurin magnetointivirta meni sitten pysyvästi tuon latauksen varoitusvalon kautta. Itse ostin uuden laturin ja siirsin tuon semikypsän takakonttiin, sillä pääsee kotiin jos varsinainen laturi hyytyy metsässä ihan kokonaan. Toki olisi voinut alkaa metsästämään diodia ja kolvia .... T/P |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Kiitos tuhannesti hyvistä vastauksista!
Viikonloppuna ajattelin ottaa laturin auki ja tarkistaa noi diodit varmuuden vuoksi. Jos vika on noissa ja löytyis irtodiodeita niin homma ok. Uusi silta näyttää olevan tosiaan aika tyyris ja halvemmalla saa käytetyn laturin joten voi olla että joutuu purkaamoilla pyörähtää. |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Onko kellään tullut semmosta vastaan jotta käynnistyksen jälkeen lataa jonkun aikaa n.14v ja sitten hyppää normaaliin 28v. Autohan on hj61.
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Siis se on syy, että jälkihehkutus on päällä jonkin aikaa käynnistuksen jälkeen. Ja olisko tuo hehku grilli väärin kytketty, sillä tuo 14v on tosi vähän. (siis että molemmat grillit päällä rinnan) |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Toinen akuista ainakin on sökö, kun jännitteitä mittaili akusta. Kuuluko hehkun merkki valon palaa käynnistyksen jälkeen vai onko jälki hehkut aina käynnistyksen jälkeen päällä ilman valoa?
|
#8
|
|||
|
|||
![]()
ei pala merkkivalo, jännitemittarista näkee milloin hyppää pois.
Ja kun toinen akku on paska, niin uusippa molemmat akut, ja tarkista että 12v jännitettä ei oteta minnekkään! (siis akkujen välisestä kaaperilsta/navoista ei lähde mitään VIRITYKSIÄ) |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Edelisen omistajan toimesta oli rosvottu toiselta akulta soittimelle ja tainnu olla joku vahvarikin, niin eipä siinä tarvihe miettiä minkä takia toinen akku sökö. Nyt on jännitteen alentajan kautta soitin. Pitää käydä akkukaupassa. Purki aina pitemmän seisonnan jälkeen akut. Nytten tuli laitettua päävirtakytkin, saapahan katkastua jos tulee jotain accidenttia.
|
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Jos maadoitus pätkii tai on heikko korista runkoon välillä.
__________________
Montenegro offroad club #88 Montenegro racing 16 www.montenegrooffroad.com 6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX |
#11
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Minä tiedän 4 kpl hj:n 40A laturia, mitkä on palaneet joko päävirtakytkimen avaamisen tai puuttuvien johtojen takia. Ja palaa niin hyvin, että käy ainoastaan vaihtolaitteeksi ![]() Minä laittasin tuon laturin päävirran suoraan yläjänniteakun + napaan, ja päävirtakytkin katkaisee kaikki muut sähköt akulta. Ja jos laturi alkaa savuamaan, niin akun korin puoleinen kenkä akusta irti akun vieressä olevalla kiintoavaimella. p.s onhan päävirtakutkin riittävän järeä? siis semmoinen metalliavaimella käytettävä lähes nyrkin kokoinen murikka pitää olla jos kaikki starttivirta menee sen läpi. |
#12
|
|||
|
|||
![]()
Kytkin on kyllä jykevää mallia jotta riittää ja sen verran pitää olla älliä päässä jotta ei katkaise virtoja muuta kuin seisoessa.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
L200 laturiongelma | MMF | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 16.09.2011 13:28 |
Laturiongelma | tenhokippo | Tekniikka & Jutustelu | 14 | 16.11.2004 12:43 |