Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Laturiongelma (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=98147)

MrOnion 08.06.2012 14:54

Laturiongelma
 
Sellainen asia nyt vaivaa että latausvalo ei tahdo sammua kun siirsin akun takakonttiin. Laturina on Boschin 90A sisäisellä jännitteentasaajalla.

Eli takaa tulee 50mm2 kaapelia konehuoneeseen josta olen jakanut sen eteenpäin sulakerasialle ja startille. Startille menee 16mm2 piuha ja jatkuu siitä laturille.

Maadoitus on tehty 35mm2 kaapelilla kontin päässä (hyvin lyhyt veto) ja samanpaksuisella on myös moottori kytketty runkoon.

Aluksi kävi niin että lataus valo ei palanut ollenkaan ja ajelin lyhyen kierroksen. Akkussa putosi jännite aika hyvin joten tarkistin herätepiuhan (D+). Siitä tuli 12V kun virrat käänsi päälle eli ok. Avasin laturin varmuuden vuoksi ja siitähän puuttui jännitteentasaaja kokonaan. Otin koneen rakennusvaiheessa yhden tallilla pyörineistä latureista niin ennen huomannut tarkistaa ;).

Pengoin tallia ja löysin yhden sopivan vanhan säätimen missä oli vielä hiiliä jäljellä. Nyt valo syttyi kun laittoi virrat päälle mutta käynnistyksen jälkeen ei enää sammunutkaan. Kävin hakemassa uuden säätimen ja vaihdoin sen mutta ei auttanut asiaa.

Tarkistin maadoitukset ja tein ne kunnolla varmuuden vuoksi uudelleen. Ei apua ja valo palaa edelleen koko ajan. Mittasin jännitteen koneen käydessä ja nätisti se lataa 14.2V jännitteellä. Loggasin jännitettä myös ajon aikana PC:llä ja normaalilta näytti.

Eli kaikki tuntuu olevan kunnossa mutta tuo prkl valo loimottaa vakavana tuolla mittaristossa. Mikähän mättää?

Yritin myös mitata vähän vaihtojännitettä laturilta koneen käydessa jos sieltä tulisi vähän rippeliä läpi mutta pysyi reilusti alle 0.5V. Näin voisi olettaa että diodit on kunnossa?!

Mistähän kannattaisi kysellä pääkaupunkiseudulla uutta diodisiltaa kun motonetissä oli vain 45/55A versioihin sopivia?

Kiitos paljon jos joku osaisi valaista miestä mäessä!

Bj Andy 08.06.2012 16:44

Nyt on kyllä niin hyvin tutkittu että vaikeaa on enää mitään helppoa vastausta keksiä.

Paitsi se että onko mahollista että se säädin on asennettu hieman väärin eli siltä valolta puuttuu se sen käynnissä sammuttava + jännite?? Tulikohan se jollain lärpääkkeellä sieltä laturista siihen säätimelle kun sen pistää paikoilleen? En ihan tarkkaan muista.

Paljonkos se lataa kierroksilla ja kuormalla??

Tai se heräte kaapeli on vain kytketty vika paikkaan?? Laturi kyllä herää itsestäänkin jäännös magnetismin takia.

Diodisilta voi olla sen verran kallis että uusi laturi on ihan varteen otettava vaihtoehto.

Niin ja mikä auto?

Oisko siitä johtonipusta mikä alunperin on lähteny akulta, voinu jäädä joku johto irti??

p0hamala 08.06.2012 17:01

Tota noi.
Ihan vastaava kävi omassa Marellissa muutama viikko sitten. Analyysini lopputulos oli että diodi jonka piti päästää jännite läpi kun laturi lähtee latamaan oli kypsynyt. Eli ankkurin magnetointivirta meni sitten pysyvästi tuon latauksen varoitusvalon kautta.
Itse ostin uuden laturin ja siirsin tuon semikypsän takakonttiin, sillä pääsee kotiin jos varsinainen laturi hyytyy metsässä ihan kokonaan.
Toki olisi voinut alkaa metsästämään diodia ja kolvia ....

T/P

MrOnion 14.06.2012 15:27

Kiitos tuhannesti hyvistä vastauksista!

Viikonloppuna ajattelin ottaa laturin auki ja tarkistaa noi diodit varmuuden vuoksi. Jos vika on noissa ja löytyis irtodiodeita niin homma ok.

Uusi silta näyttää olevan tosiaan aika tyyris ja halvemmalla saa käytetyn laturin joten voi olla että joutuu purkaamoilla pyörähtää.

Mika P 14.06.2012 16:15

Onko kellään tullut semmosta vastaan jotta käynnistyksen jälkeen lataa jonkun aikaa n.14v ja sitten hyppää normaaliin 28v. Autohan on hj61.

BJ-40/76 14.06.2012 18:06

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Mika P (Viesti 889914)
Onko kellään tullut semmosta vastaan jotta käynnistyksen jälkeen lataa jonkun aikaa n.14v ja sitten hyppää normaaliin 28v. Autohan on hj61.

Paskat akut, kun jälkihehkulla jännitteet noin alas vetää.

Siis se on syy, että jälkihehkutus on päällä jonkin aikaa käynnistuksen jälkeen.

Ja olisko tuo hehku grilli väärin kytketty, sillä tuo 14v on tosi vähän.
(siis että molemmat grillit päällä rinnan)

Mika P 14.06.2012 20:51

Toinen akuista ainakin on sökö, kun jännitteitä mittaili akusta. Kuuluko hehkun merkki valon palaa käynnistyksen jälkeen vai onko jälki hehkut aina käynnistyksen jälkeen päällä ilman valoa?

BJ-40/76 14.06.2012 21:28

ei pala merkkivalo, jännitemittarista näkee milloin hyppää pois.

Ja kun toinen akku on paska, niin uusippa molemmat akut, ja tarkista että 12v jännitettä ei oteta minnekkään! (siis akkujen välisestä kaaperilsta/navoista ei lähde mitään VIRITYKSIÄ)

Mika P 15.06.2012 16:00

Edelisen omistajan toimesta oli rosvottu toiselta akulta soittimelle ja tainnu olla joku vahvarikin, niin eipä siinä tarvihe miettiä minkä takia toinen akku sökö. Nyt on jännitteen alentajan kautta soitin. Pitää käydä akkukaupassa. Purki aina pitemmän seisonnan jälkeen akut. Nytten tuli laitettua päävirtakytkin, saapahan katkastua jos tulee jotain accidenttia.

Arpe 15.06.2012 17:13

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja MrOnion (Viesti 888229)
Maadoitus on tehty 35mm2 kaapelilla kontin päässä (hyvin lyhyt veto) ja samanpaksuisella on myös moottori kytketty runkoon.

Mihin tuo maadoitus on tehty? Kontin pohjaan? Sisälokariin?
Jos maadoitus pätkii tai on heikko korista runkoon välillä.

BJ-40/76 15.06.2012 17:42

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Mika P (Viesti 890144)
Edelisen omistajan toimesta oli rosvottu toiselta akulta soittimelle ja tainnu olla joku vahvarikin, niin eipä siinä tarvihe miettiä minkä takia toinen akku sökö. Nyt on jännitteen alentajan kautta soitin. Pitää käydä akkukaupassa. Purki aina pitemmän seisonnan jälkeen akut. Nytten tuli laitettua päävirtakytkin, saapahan katkastua jos tulee jotain accidenttia.

Ja jos avaat päävirtakytkimen auton käydessä, niin laturi voi palaa!

Minä tiedän 4 kpl hj:n 40A laturia, mitkä on palaneet joko päävirtakytkimen avaamisen tai puuttuvien johtojen takia.
Ja palaa niin hyvin, että käy ainoastaan vaihtolaitteeksi:mad:

Minä laittasin tuon laturin päävirran suoraan yläjänniteakun + napaan, ja päävirtakytkin katkaisee kaikki muut sähköt akulta.

Ja jos laturi alkaa savuamaan, niin akun korin puoleinen kenkä akusta irti akun vieressä olevalla kiintoavaimella.

p.s onhan päävirtakutkin riittävän järeä? siis semmoinen metalliavaimella käytettävä lähes nyrkin kokoinen murikka pitää olla jos kaikki starttivirta menee sen läpi.

Mika P 15.06.2012 20:37

Kytkin on kyllä jykevää mallia jotta riittää ja sen verran pitää olla älliä päässä jotta ei katkaise virtoja muuta kuin seisoessa.


Sivu luotu: 23:19 (GMT +2).