![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Suzuki samurai tyhjäkäyntiongelmaSuzuki lakkasi käymästä tyhjäkäyntiä lämpöisenä. Myös pintakaasulla ajettaessa kone käy huonosti välillä nykäisee. Maantienopeuksissa toimi OK ja kylmänä käy tyhjäkäyntiä. Puhaltelin polttoaineletkut ja purin kaasarin ja putsasin suuttimet, ei auttanut. Kone pysyy tyhjäkäynnillä käynnissa ilman ilmanputsaria ja ryyppyläppä käsin suljettuna, saako tuo nyt ilmaa jostakin? Alipaineletkut vaikuttivat järjestään melko kovettuneilta, mutta en löytänyt yhtään rikkinäistä. Mitäpä kannattaisi seuraavaksi tarkistaa?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
joo. minäkään en löytänyt yhtään rikkinäistä alipaineletkua, mutta vaihtelin ne kaikki ja tyhjäkäynti löytyi.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ilmestyikö tuo oireilu yht´äkkiä vai pidemmällä aikavälillä?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Onko kaasari alkuperäinen? jos on
Ne alipaineletkut vaihtoon ilman muuta, ei ole ainakaan kustannekysymys. yksi irti ja leikkaa uuden tilalle, ei mene sekasin. Oletko kokeillut säätää tyhjäkäyntiä, se ruuvi saattaa hyvinkin löystyä, jopa irti. Se sojottaa yläviistoon hytän puolelta kaasarin juuresta imusarjan "päälle", hankala paikka. Vipujen kautta ryyppy raottaa myös kaasuläppää jolloin pysyy käynnissä. Bensaahan se saa kun tiellä toimii. Kun testailet, kaikki sähkövehkeet pois päältä. Kaasarin jäähdyttimen puoleiset alipainekellot ohjaavat tyhjäkäynti ylös piiriä, toimivat silloin kun sähkölaitteita kytketään, valot, puhallin... |
#5
|
|||
|
|||
![]()
Kiitoksia vastauksista. Ongelma korjaantui vaihtamalla kaasuttimen alipaineletkut.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Lainailen tätä ratkennutta keskustelua kun on niin sopiva otsikkokin.
Laitteena on Samurai 1.3i -92 ja olisi hiukan käyntihäiriötä/tukehtumista ihan alakierroksilla. Olen käynnyt kaikkia letkuja läpi mutta ne on ehjät. Anturit vaihdettu, myös lambda. Vihreän lämpötila-anturin liittimen kun irroittaa imusarjasta niin syttyy check engine valo ja auto rupeaa toimimaan paremmin. Myös tuo anturi on vaihdettu. Yksi letku on tukittu, lähtee ruiskun alta t-haarasta hyttiin päin, kyseisen letkun oletettu toinen pää on tulipellissä olevassa jonkunmoisessa bensalinjan astiassa. Letkun liittämisellä ei ole muuta vaikutusta kuin että kone alkaa tyhjäkäynnillä täristämään. Tulpan kun ottaa pois niin tyhjäkäynti nousee roimasti. Video selventää ongelmaa ehkä parhaiten: Kone on vaihdettu edellisen omistajan toimesta. Ruisku on alkuperäinen. Osaisiko kukaan neuvoa mistä jatkaisi vian etsimistä?
__________________
Suzuki Samurai 1.3 -92 AVO Can-Am Renegade Xxc 800R -10 TL http://kallionpaa.kuvat.fi http://youtube.com/kallionpaa Viimeksi muokannut Otra : 11.06.2012 18:04 |
#7
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Älä rääkkää sitä ! No enhä minä rääkkääkkään! |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Suzuki Samurai 1.3 -92 AVO Can-Am Renegade Xxc 800R -10 TL http://kallionpaa.kuvat.fi http://youtube.com/kallionpaa |
![]() |
Luokat |
suzuki |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Vitaran tyhjäkäyntiongelma | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 11.09.2010 13:05 |
Tyhjäkäyntiongelma | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 25.02.2008 12:39 | |
Range Rover -87 EFI tyhjäkäyntiongelma | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 14.11.2007 18:17 | |
M: Suzuki Samurai -88 MYYTY & Suzuki DR 650 SE -96 | COWBOY | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 19.10.2007 06:48 |
omituinen tyhjäkäyntiongelma | velikani | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 01.09.2006 19:08 |