![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() Super swamper LTBOnko kenelläkään kokemuksia Swamperin LTB renkaista. Löytyis sellainen koko kuin 40/16-16. Mitenhän toimis kolmi akselisessa volvossa. Hintakin kyseisillä renkailla on vain 260-300$ väliin, eli varsin huokea hintaiset. Joitan jenkki foorumin kommentteja luin ja yhden testin ja niiden perusteella olisivat kohtuu pitävät rattaan niin kivellä kuin mudassa. Renkaassahan on melko isot sivu nappulat. Onko muuten kukaan tilaamassa jenkeistä kontilla renkaita???
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mul on semmonen käsitys et pidoltaan samankaltainen ku TSL, mutta kyljeltään heikompi. Siis rakenne jotenki kevyempi.
__________________
RASOR Rauman Seudun OffRoad ry Vain kääpiöt madaltavat autojaan... |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jos oon kässännyt oikeen niin tämän pitäisi olla toisen polven LTB rattaat,
If you like the Super Swamper TSL (TSL = Three Stage Lug) then you'll love Interco's bias ply Super Swamper LTB. Think of the LTB as the second generation TSL with more aggressive features added to the TSL design. One such feature improvement is an increased offset towards the outside of the tire with on the largest lug of the Three Stage Lug design. This helps to create added grip in mud or to reach further out for better grip in rocks. Another added feature is a re-design inner lugs with a stepped design allowing better release of mud. The center lugs also have a tread design pattern modification over the Super Swamper TSL that give the lugs leading edges a zigzag pattern for better grip on rocks. With sidewall plys either 6 or 8 (depending on size), this tire is extremely durable in all types of terrain |
#4
|
||||
|
||||
![]()
En ole noin isoihin törmännyt, mutta Rak:illa on suskassa tuollaiset 31" ja itellä Rankussa oli 33", niillä en tosin ole ajanut kuin yhden talvireissun ja kerran ajoalueella vanhalla harmaalla. Peräkärryyn ainakin ihan hyvät.
![]() LTB:ssä on aika erikoiset koot, joista on joillekkin hyötyä, harmittavasti ei ole 35" sopivaa omaan käyttöön. Kuvio on karkeampi kuin normi TSL:ssä, tuntee siitä porrastetusta nappulasta. Tuohon kyljen heikkouteen en oikein usko... Tasapaino-ongelmia kuulemma voi olla, mutta ainakin omat on hämmästyttävän tasaisesti pyörivät, vaikka ovat beadlokeilla.
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Eipä ole kokemusta, mutta tohon Blazeriin suunnittelin hankkivani juurikin tuon 40/16-16 kokoisen. Jos joku suunnittelee tilausta niin saattaisin olla kiinnostunut.
__________________
Montenegro Offroad Club #21 Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96 |
#6
|
||||
|
||||
![]() 3-akselinenLainaus:
Onko kukaan mitannu tai kokeillu mikä on suurin rengaskoko jonka saa mahtumaan 3-akselisen teliin? 39" Bokkerssit oli vissiin KooPee:n Haisulissa? |
#7
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
minuakin kiinnostas toi 40/16r15 koko lbt:tä jos alatte hommailee itte nii infotkaa. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Super Swamper TSL-SX | RJCOBRA | O/M/V Renkaat ja vanteet | 3 | 30.09.2010 07:12 |
Myydään Super Swamper TSL SX 35/15,5-15 | oke | O/M/V Renkaat ja vanteet | 10 | 09.06.2009 11:35 |
Super swamper Tsl | Hilari | Tekniikka & Jutustelu | 19 | 16.05.2007 15:18 |
m:super swamper tsl 215/85/15 | ed | O/M/V Renkaat ja vanteet | 4 | 06.02.2007 12:44 |
m:super swamper | O/M/V Muut | 4 | 02.06.2005 12:21 |