![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Lisävalojen kytkentä CAN-väylälliseen autoonLisäpitkät sain kyllä palamaan ihan normaalilla kytkennällä, eli virta akulta ja heräte pitkiltä, releen kautta ja rele mallia, jossa diodi napojen 85 ja 86 välissä. Mutta varsinainen ongelma on lisäpitkien parkkien kanssa. Ensin koitin vaan ottaa suoraan virran katkaisijan kautta parkkivalolta. Kun kytki katkaisijasta parkit päälle, niin ne paloi sekunnin kaks ja sitten sammuivat ja myös vasemman puolen etu- ja takaparkki sammui ja ajotietokone ilmoitti vasemman puolen polttimoviasta. Seuraavaks kytkin releen väliin ja otin vaan ohjausvirran parkilta. Aivan sama juttu ja heti kun katkaisijasta painoi lisäpitkien parkit pois, vikavalo sammui ja ei mitään ongelmaa. Eli miten tuo pitäis kytkeä, että sais lisäpitkien parkit toimimaan? Ja autona Fiat Ducato Maxi 2010 mallinen.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Sinänsä fiksu auto, kun estää sua asentamasta laittomuuksia tieliikennekäyttöön.
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Niin, liekkö nuo nyt niin tarpeellisetkaan...pitää ne auton omat toimia kumminkin.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ei nyt ollut kyse siitä ovatko laittomat vai ei tai kuinka tarpeelliset, vaan miten ne pitäis kytkeä että palavat? Eikä ne edes ole aina laittomat, riippuen tietysti lisävalojen asennuspaikasta.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Juu jätetään ne parkit kytkemättä niin kaveritkin tykkää. Ne häikäisee ihan oikeesti....
Suurenna sulaketta ja pakkosyöttöä paksulla kaapelilla suoraan kytkimelle niin jo laulaa ![]() ![]() ![]()
__________________
- eskimo kaenuusta |
#6
|
||||
|
||||
![]() on ne hyvät
on ne hyvät olla talvella esi lämmittää sen lasin niin ei halkea läheskään niin helposti. ja kytkentään jos autossa on noin hienoa tekniikkaa niin luutavasti siitä ei saa edes parkkeja sammumaan misään vaiheessa jos on virrat päällä eli minä ottaisin ohjauksen nille jostain muualta kuten sulaketaulusta virta lukolta.
ja jostainhan se vetokoukullekin vedetään että sieltä sen saisi. uudemmissa autoissa koukun sähköt tulee suoraan sulaketaulta omaa sähkösarjaapitkin (joka on melkein yhtäkallis kuin koukku) ja harvinaisen tyyöläs asentaa.
__________________
Eastcoast offroad ry |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Parkit kyllä sammuu ja kaikki muutkin valot, kun valokatkaisijan kääntää 0-asentoon. Sulaketaulusta ei saa millään herätettä, koska sulaketauluun menee pari sellaista isoa liitintä, joissa on kummassakin 25-35 pientä johtoa, niin niistä ei oikein osaa alkaa arpomaan oikeaa.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Kyllä mulla uudessa volkkarissa herjaa kärryn valojen vikaakin. Ei varmaan auta koukun sähköistä otto.
Ehkä auton omien ajovalojen virrasta sais releelle ohjauksen. Luulis ajovalojen kohdalla vikatiedon toleranssin olevan sen verran isompi?
__________________
Lukekaa ne ohjeet K.T 10/06 Viimeksi muokannut -MAKE- : 31.10.2010 22:26 Perustelu: typo |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Ajovaloista se kyllä toimii ja niin se on nyt kytkettykin, et kun lyhyet palavat, palaa lisäpitkien parkit.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Suzukiin lisävalojen kytkentä hakusessa .... | Palde | Tekniikka & Jutustelu | 16 | 05.10.2014 22:33 |
Lisävalojen asennus! | pate20 | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 28.08.2008 23:28 |
Vaihtoa Volvo 303 / asunto autoon / LINJA autoon? | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 27.04.2008 18:48 | |
Lisävalojen asennusteline | legro | Chit-Chat | 6 | 20.02.2008 00:56 |
Lisävalojen kytkentä | 4x4 | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 26.02.2003 19:15 |