![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
||||
|
||||
![]() Turvavöiden kiinnityspisteetMites menee ihan aikuisten oikeesti turvavöiden ja niiden kiinnityspisteiden laillisuus? Nyt puhutaan tieliikenteestä. Googlee koitin mutta vastauksia ei löytynyt. Mitkä on vuosimallirajat eri tilanteissa? Kiinnityspisteiden tekeminen? Esimerkiksi turvakaaren poikkiputken käyttö niin kuin liite J:ssä opetetaan? Monipistevöiden mukana tulevien kiinnikkeiden käyttö? Vanhojen 2-3 pistevöiden poistaminen monipistevöiden tieltä? Kaikki alkoi siitä kun mä... -Irwin Leimalla mutinaa aiheutti nelipistevyöt. E-merkintä on. Jakkarat sopii tarkoitukseen. Alapäiden kiinnitykset on alkuperäisissä pisteissä. Nämä oli ok. Mutta yläpäiden kiinnitys on turvakehikon takatukien ja diagonaalin väliin hitsatussa poikkiputkessa ihan kuin liite J:ssä opetetaan. Tämä ei kelpaa. Pitää kuulemma pistää se alkuperäinen pressukaari paikalleen ja kolmipistevyöt. Helevetti. Se orkkis kaarihan lähtee käsin repimällä irti ja katsuri piti itsekin nykyistä järjestelyä parempana mutta kuulemma ei voi mitään. Ja mitenkäs niitä vöitä sitten pitäisi käyttää? Kolmipistevöitä virkavallan varalta ja nelipisteitä oikean onnettomuuden varalta? Aika hauskan näköinen paketti ![]()
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Vaihda katsastusmiestä/konttoria.
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Mistä minä löydän sen liite J:n, että osaan tehdä suht lailliset liitänät?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
tuolta löytyy...
http://akk.smartpage.fi/?docId=3b1d3...c0cb231fe6ca3a |
#5
|
||||
|
||||
![]() Itellä on tossa käyttiksessä tolleen noi vyöt, ei kauheen hyvin näy, mutta on siis vaihdettu pidemmät ja kestävämmät pultit pitämään kaari paikallaan tosta takapäästä, ja niihin pultteihin laitettu vyön holkit väliin ja vyöt niihin. Toimii ihan täydellisesti, ainoa miinus että ei mahdu kypärä verkko paikalleen kun vyöt vie ton koko penkin ja kaaren välisen tilan. Katsuri ei sanonut tai kysellyt mitään, muuta kun että ompa asiallesen näköstä, kaari, vyöt, kakspaikkasuus jne. leimaan ilman mutinoita. Näin ainakin Hollolassa.
__________________
=Hellebore= |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#7
|
||||
|
||||
![]()
No ei muuta ku tekemään sellanen laajempi tallikierros ympäri suomea, kamera mukaan, otat kuvat kaikista katsastetuista autoista joissa on turvakaaret ja 4- tai 6-pistevyöt hyväksytty. Varaa kameraan iso muistikortti, niitä autoja on meinaan aika paljon.
|
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
Totta, tarkotus ois tuohon se väliputki hitsata ja vyöt siihen, nyt saavat toistaseksi olla tuolla lattialla kun pysyvät tulokulmat niissä valmistajan ilmoittamissa rajoissa.
Kyllä aikaan jyrkkään saavat näköjään mennä nuo takavyöt, ei ole sitä läsyä nyt käsissä, mutta ihmettelin oikeen ittekkin että jos aivan maksimiin mennään niin kumma on jos täydellisesti toimii, mm. tuo ylhäältä katottuna vöiden kiinnitys pisteet penkin keskiakseliin nähnen oli n.30 astetta sivulle, kyllä melkonen vääntö tulee tiukassa paikassa...
__________________
=Hellebore= |
#10
|
|||
|
|||
![]()
01.01.1992 tai sen jälkeen käyttöön otetun
- muun henkilöauton turvavöiden kiinnityspisteiden täytettävä E 14/02 tai vastaa- va myöhempi tai 76/115/EEC muutettuna 82/318/EEC tahi FMVSS 210 vaati- mukset - maasto-, erikois- ja linja-auton ja pakettiautosta muutetun henkilöauton turva- vöiden kiinnityspisteiden oli oltava ”katsastuksessa hyväksytyt” ANA Tpp 52 §, 150/83 + 875/89 Eikös näitä saa soveltaa vanhempiinkin jos haluaa ??? lisätään vielä linkki http://www.pauliylikoski.com/Portti/...o_1_%20osa.pdf - Viimeksi muokannut Calmari : 31.10.2008 15:14 |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Toi FMVSS vaatimus tuli jo aiemminkin eli pätee tähän. tapaukseen. Löytyi mokoma pykälä englanniksi mutta ymmärsin, että kiinnityspisteen pitää kestää 22241 Newtonia, onpas tarkkaa
![]() ![]() Tuossa vielä se FMVSS 210 http://edocket.access.gpo.gov/cfr_20...cfr571.210.pdf |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M: Turvavöiden asennuspultit | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 20.02.2008 15:45 | |
Vihreenvessan turvavöiden testausta... | sippis | Chit-Chat | 2 | 22.04.2005 20:41 |