Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.04.2004, 08:43
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.381
Perusasetus

Lumirengaskehitelmiä (oli: Renkaan leikkuuta...)


Viimeistään syksyllä pitäisi vaihtaa päivittäiseen kulkimeen uudet talvirenkaat, 205R16 on nyt, kenties n. tuuman korkeammat tulisi, leveämmätkin saa olla jos niin on parempi. Käyttö noin 80% tiellä (josta puolet koko talven jäisiä), loput metsässä.

Onko kukaan modifioinut tuommoista tavallista talvirengasta, lähinnä avannut kuviota leikkaamalla? Jos esimerkiksi tämmöinen alla näkyvä nokialainen pakun talvirengas haluttaisiin toimivan paremmin lumessa, kuvion puhdistumista siis auttaa, niin pitäisikö kuviota avartaa poistamalla nappuloita tai nappuloista keskimmäisiä lamelleja? Turhaa hommaako?



Polanteessa ja jäällä tuommoisen "oikean" talvirenkaan pito on hyvä, mutta lumessa se tahtoo mennä sileäksi, kun kuvio ei puhdistu. Isompikuvoinen pehmeäkuminen rengas olisi tietysti yksi ratkaisu, mutta minkälainen/mikä sen pitäisi olla? Nastat voisi tietysti ampua johonkin mutiaiseenkin ja saada jääpitoa paremmaksi, mutta... <img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle>

Kokemuksia porukalla varmasti on, suositelkaapa niiden pohjalta jotakin.




Edited by - JiiPee on 28/04/2004 09:50:39

__________________
Jukka
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Renkaan vierintävastus. wikke Chit-Chat 1 18.04.2008 13:27
Renkaan paisto? Repro Tekniikka & Jutustelu 10 26.12.2005 12:03
Renkaan täyttöä Chit-Chat 2 29.11.2005 21:20
265/75-15 Renkaan korkeus??? bj75 Tekniikka & Jutustelu 6 02.09.2005 00:05
renkaan et Yleiset 4 21.02.2004 16:19


Sivu luotu: 02:49 (GMT +2).