Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 20.10.2005, 08:05
Guest
 
Viestit: n/a
Perusasetus

hj- 60sammuttimesta jelppiä


Mitenkä hj-60 sammutin voiko mennä epäkuntoon ,tälälailla ,ja mikä vikana kun alkaa pumppaamaan edestakaisin sammutinta, ensin ei meinaa sammua millään. Sitten sammutin pumppaa tosiaan kokoajan sammuttamatta konetta,
mutta tehden ajon mahdottomaksi nykimisellään.Onko kellään kokemusta tosta sammutin systeemistä ja/tai tietoa
mikä neuvvoksi.

Note! This message was posted anonymously!

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 20.10.2005, 08:18
JF JF ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 14.11.03
Sijainti: Espoo
Viestit: 1.786
Perusasetus

Selvä sähkövika EDIC-järjestelmässä, jos öljynpaineet ovat tallessa. Laitehan pyrkii sammuttamaan moottorin jos paineet ovat liian matalat, ettei moottorivauriota tapahtuisi.

Hakutoimintoa käyttämällä löytyy vaikka kuinka paljon aiheesta, mutta pikaisesti selvitettynä siinä koneen kupeessa on se sammutin/rikastinmoottori, jota ohjaa relelaatikko (löytyy apukuskin jalkatilasta oven etupuolelta muovin takaa). Laatikolle menee starttivirta, jatkuva virta, moottorin ohjausjohdot ja öljynpaineen tunnistimen johto. Unohdinkohan jotain?

Aloittaisin käymällä läpi johdot ja maadoitukset konehuoneen puolella, etenkin sen öljynpainetunnistimen johdon.

Jos ajamaan täytyy päästä ja uskot että öljynpaineet eivät ole ongelma, ota se varsi pois ruiskupumpun ja EDIC-moottorin välistä. Lähtee reippaalla nykäisyllä ylöspäin. Koneen sammutus joko nostamalla kytkintä isolla vaihteella jarrua painaen, tai avaamalla konepelti ja vetämällä ruiskupumpun vipua eteenpäin.


Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit


Sivu luotu: 09:25 (GMT +2).