Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu
Rekisteröidy Offiblogit Yhteisö Kalenteri Viestit tänään Haku

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 09.10.2014, 21:47
baxxter:n Avatar
baxxter baxxter ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.06.03
Sijainti: PAiMiO, Finland.
Viestit: 4.285
Perusasetus

Harraste-Modified: Uusi luokka trialiin? Ei tule.


Vihdoin sain "kirjoitettua" idean jota olin pyöritellyt jo jonkin aikaa päässäni. Oikeastaan kirjoittamista oli hyvin vähän, copy-paste eri luokkien säännöistä synnytti ehdotuksen uudeksi luokaksi.
Yritetään lisätä trialin osallistujamäärää sekä viihdearvoa katsojille. Modified-luokan autoja ei ole yhtä urheaa yrittäjää lukuunottamatta näkynyt muutamaan vuoteen (?) kisoissa, joten joko säännöissä on jotain vikaa tai kilpailijoiden puutteen takia ei tehdä autoja ja kierre on valmis. Harraste-Modified on tarkoitettu niille, joille harraste-standard ei tarjoa tarpeeksi haastetta, pro-modifiedin reitit ovat liian haasteellisia kalustolle ja/tai auto liikaa muutettu modifiediin. Nähdäkseni myös kuskit, joille harraste-standardiin osallistuminen tarkoittaisi hamekangasta palkinnoksi kilpatovereilta, voisivat tähän uuteen luokkaan osallistua ilman pelkoa uudesta kuosista.
Muutama juttu voitaisiin jättää pois tästä keskustelusta:
-Kypärät. Sääntö ei tule muuttumaan tämän luokan myötä.
-Turvakaaret ja muut turvavarusteet tulee olemaan modified-luokan tasolla, jos ajetaan modifiedin radoilla.
-Tämä uusi luokka ei tule muuttamaan muiden luokkien sääntöjä.


Sääntöjä ei olla lisäämässä mihinkään tässä muodossa ja ovat täysin omien ajatusteni mukaan kirjoitettu, eivätkä liity mitenkään kuulumaani seuraan tai seuran haluihin järjestää kilpailuja

Mielipiteitä? Ideoita?

EDIT: MUOKATTU VERSIO 1.1 EHDOTUSTEN PERUSTEELLA, SEKÄ VASTAAMAAN 2015 SÄÄNTÖKIRJAA.

__________________
Harbor Cruisers

Viimeksi muokannut baxxter : 04.03.2015 00:37
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
euro4 ja euro5 luokka pakuissa toyota4x4 Tekniikka & Jutustelu 5 28.03.2012 16:06
Bussikyytiä Ahveniston Trialiin Tampereelta Racingrabbit Tapahtumat 1 15.10.2009 08:04
M: Voittaja auto trialiin Jare O/M/V Muut 0 01.03.2005 07:30
Mikä kilpailu luokka? bj75 Chit-Chat 6 16.02.2005 20:03


Sivu luotu: 00:43 (GMT +2).