![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() JuuPerin Hi-luxusLaitetaas tuosta luxistaki projekti kertomusta. Eli hojo lähti ja hiluxi tuli tilalle. Pökkyrät piti heti ruuvata alle ![]()
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Heti piti rueta värkkään hitaampia vaihteita ja tuplajakis sinne sitte tuli laitettua. Samalla lähti laatikon orkkis kannatinpalkki pois. Tilalle tuli tuollanen levystä leikattu versio. Eteen jo kartaanin pituutta mallattu.
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jotain nysväystä tuli talven mittaan tehtyä (lähinnä tupakointia ja kaljan juontia tallissa+käyttis remppaa) Sitte alko kevään merkkejä olemaan ja inspiraatiota taas hiluxin suhteen.
Helmapalkit tuli tehtyä Hiacen nautaraudasta sovellettu hi-luxiin sopiva puski Siinä se sitte makas tovin ulkosalla. Liftille tuli paikka tehtyä ja romulootan paikkaa kateltua.
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
#4
|
||||
|
||||
![]()
No lukkoja alko tekeen sitte mieli akseleihin. Palstalta tullu luettua et onnistuu leimata hj 61:sen akselit tämmöseen nii ei ku osto ilmoa kehiin ja nehän löyty ja tulivatki sitte melko lähelle ettei tarvinnu satoja kilometrejä ajella
![]() Täsä jo vanhat akselit poistettu. Samalla tuli vaihdettua jouset 3" korottaviin. Tosin käytetyt pakat, mut etupää nousi sen 2". Taka-akseli meniki ihan nätisti paikoilleen. Eteen tuli tuo cut and turn et sai pinionin vähä pystynpään ja high steer palikat. Hilun omilla etujarruilla laitoin nippuun ku levyissä sama halkaisija ku hojossa. Paitsi et ei oo jähytetyt. 4 runnerista peräisin oleva ohjaustehostin tuli myös laitettua. öljypohjaaki piti "vähä" muokata et hysteerivarret sopii
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel Viimeksi muokannut JuuPeri : 04.03.2013 09:43 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Sitte oliki taukoo laittelusa taas
![]() Mutta sitten iski inspiraatio kipinä ja toivoa et joskus ajeleen. Lukot tuli paineilma toimisiksi koska hj:n vivustoja ei saanu mitenkään järkevästi tuonne mökkiin laitettua. Tämmöset sylinterit tuli laitettua eteen ja taakse kapiinissa sitte tälleen ohjaus nuille Säiliö lavalle ja kompura myös. Akut tuli myös siirretyä lavalle. Laturin päivityksen myötä piti keksiä alipainetta jarruille. Kehiin tuli volvon sähköinenalipainepumppu. hj60:sen tuplanivel jortaani tuli eteen. Tai nivelet ainoastaan. Samalla sai paksummat pultit ku porasi laippoihin isommat reijät. Jako ku passas muuten hilussa ja hojon kartaanisa kohilleen. Putki on jotain höyryputkea 5mm seinällä. Taka jortaani tuli tehtyä samasta värkistä hiluxin omilla ristikoilla.
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel Viimeksi muokannut JuuPeri : 04.03.2013 10:02 |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Kiirekki meinas tulla sitte. Keltalan hyväntekeväisyysajot paino päälle ja ilmottautuminen tehty. Viimeset tarkastukset ja kohti konttoria.
leimaki sitte tuli ja muutokset otteeseen ![]() Keltalassaki käytiin sitte suunnistaan. Eka mettäreissu koko vehkeellä. Muuten pelasi hianosti mut kompuran paineputki meinas jäätyä. Ehjänä kotona.
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Et varmaan ylimääräisiä jakiksen kannattimia leikelly samalla
![]() |
#8
|
|||
|
|||
![]() kannatin
itekki tässä kuolannu samaa osaa...
![]() |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Anteeksi topicin sotkeminen, mutta voin leikkuuttaa noita laatikon kannakkeita, jos kuva on vielä tallella. Ottakaa yhteyttä yv:llä.
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
On kyllä ollu tarkotus leikkauttaa lissee nuita levyjä..Eivät vaan tuolla pajalla misä nuo pari tein nii oo kerinneet tekeen uusia
![]() ![]()
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
#11
|
||||
|
||||
![]()
Just..kävin tuosa tallisa tupakoimasa ja kurkkasin sitte pellin alle ja laturin kupeessa näytti valuvan jotain möhnää lohkon kylessä..No varovasti jähyttäjänkorkki auki ja siellä näy ku paljaat kennot
![]() ![]()
__________________
4x4 Chervolet Suburban 6.5 Turbo Diesel |
![]() |
Luokat |
hilux |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myyty LUXUS AUTOMAATTI ASTIANPESUKONE lähtöhinta 99,90!!! | KoniJeep | O/M/V Muut | 0 | 18.12.2011 13:08 |