![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Jeepin öljynpaineMikä on normaali öljynpaine Jeepin 5.2l kasissa? Huomasin tuossa että oma 235tkm ajettu Grand Cherokee pudottaa paineen ainakin oman mittarin mukaan tyhjäkäynnillä lähes nollaan, kuumalla moottorilla. Kierroksilla paine on 2.5 bar luokkaa, Öljyinä Mobilin Delvac 10W-30. Lieneekö hankalasti korjattava vika?
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Vaihda öljylaatua. Vaikka 5w-40:een. Omassa 4litrasessa oli samaa häikkää..
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
Onko öljyn tyypillä väliä?(synteettinen tai mineraali) entä merkillä, minkä valmistajan öljy olisi soveliasta vanhalle kasille?
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
Enpä häntä tiedä.. Itse yritin ajella 10w-30-ölpällä(mineraali) jonkin aikaa, ja varsinkin kesäkuumalla paineet lörpsähti aikas matalalle tyhjäkäynnillä.
Sitten sijoitin KingOils 5w-40-synteettiset halpisöljyt, ja kas kummaa: Paineet pysyy ja huomattavasti tasaisempana lämpötilasta/kierrosluvusta riippumatta. Omassa koslassa 4.0ho-kuutonen siis.. |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Onhan se paskojen tai väärien öljyjen käyttö tietysti yksi keino saada öljynpainemittari näyttämään sopivia lukemia.. ei se kyllä mitään korjaa jos jotain on rikki
![]() 5W-30 on sekä 4.0 että 5.2/ 5.9 Jeepin ruiskukoneisiin oikea öljy jokseenkin kaikissa normaaleissa täkäläisissä olosuhteissa (äärikylmä tai kuuma niin sitten voisi olla syytä vaihtaa muuhun). Jos pienellä viskositeetin muutoksella tulee isoja eroja öljynpaineeseen niin taitaa silloin olla joko koneremonttia, tai ainakin öljynpainemittarin anturin vaihtoa tiedossa. Tosin eipä nämä niin ronkeleita ole öljyn suhteen. Täyssynteettisiä olen itse käyttänyt sekä nelilitraisessa että 5.9:ssä, on se kuitenkin jonkin sortin vakuutus kylmäkäynnistyksissä varsinkin. Jos ei ole varaa ostaa täyssynteettistä, niin ehkä kannattaa vaihtaa bensakrematorio 1.0 Nissan Micraan ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ei se kyllä haitaksi ole, jos se öljyn kuuman pään viskositeetti nyt sattuisikin olemaan 40. Tyhjäkäynnillä kun tuo öljynpaine ei ole speksien mukaankaan kuin alle 0,9 bar (ainakaan 4,0 H.O.:ssa), niin eipä paineet kummoiset ole, jos nyt kone sitten sattuukin olemaan jossain käyttötilanteessa normaalia käyntilämpötilaa kuumempana.
Vaikka nyt väärät öljyt sitten olisikin, niin halvat synteettiset 5W-40 on toimineet oikein hyvin ainakin tuossa nelilitraisessa. Tietty noin kovasti suositeltua öljyä jäykempi lisää kovasti bensankulutusta. ![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
2.8 gr Patrol öljynpaine | nove | Tekniikka & Jutustelu | 13 | 13.12.2011 00:40 |
Pajero v6 3l öljynpaine | Juhizz | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 15.12.2009 16:24 |
Ostetaan öljynpaine | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 15.01.2009 18:28 |
BJ:n öljynpaine hukassa??? | Jare | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 10.03.2008 21:30 |
BJ:n öljynpaine? | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 06.03.2004 15:01 |