![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Vitaran helmapellit(Löytyneekö Suomesta tai muusta valtiosta pidemmän mallin Vitaraan (94) helmapeltejä? nimim. tiedosta kiitollinen) vastaan itselleni: Löytyy, mutta kalliit.
Viimeksi muokannut paheiart : 20.08.2010 15:07 |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Tällä palstallahan ei helmoihin ruukata peltejä laittaa, vaan kunnon palkit.
|
#3
|
|||
|
|||
![]() Totta.
Palkitus helpompaa ja lopputulos parempi.
Iso rälläkkä reilusti soimaan ja kotelot tyystin veke pari senttiä oven alareunasta. Palkiksi esim. sinkitty 40x80 2mm:n seinämällä. Kaksi suorakaideputkea puolelleen. Sisimmäinen pystyyn ja ulommainen vaateriin (pikkuisen alaviistoon niin valuu vedet pois jäätymästä). Ulommaisen kylkeen ruuveilla muovilista (10-30mm) tms. jos haluaa paremmin hylkiväksi. _ ____ | |___|▌ |_| Muovilistan alle vielä roikkumaan pakkasen kestävää verho-ovimuovia (?) kymmenen sentin suikale rapasuojaksi (asentaessa pieni venytys aaltoilun estämiseksi). Rälläköidessä voi vähän säästellä ovien välistä pystykarmin alareunaa (B-pilariko se on?), niin on helpompi tehdä jäykistyshitsauksia. Itse olen tytyväinen ratkaisuuni... hyvin on helmat parin vuoden rymyämiset kestäneet. |
#4
|
|||
|
|||
![]() Korjausta "piirrokseen"
Tuo vaakapalkki tulee pystypalkin kylkeen hitsisaumapätkillä. Ei mitään upotusta kuten kuvassa. Ja vaakapalkki pikkasen alaviistoon, sauman täytteeksi sikapaskaa niin ei vesi ja rapa kuljeskele mihin sattuu.
Palkkien päät tukkoon sähkösinkityllä (LVI-peltisepältä), samalla tulee korjattua ilmeiset ruostereiät pyöräkotelossa. |
#5
|
|||
|
|||
![]() Helmoja...
Mut, jos ei palkkimallia halua laittaa ni mallin mukaan saadaan helmat... Ja vahvuus mist tulee ni saa 1-1,5mm väliin. Ja parin kolmen päivän toimitusajalla.
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ostetaan Vitaran osia | Rekisteröimätön | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 08.11.2009 22:33 |
Ostetaan Vitaran levikkeet | Rekisteröimätön | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 27.10.2009 14:43 |
ZJ -97 helmapellit päässyt haperoksi | PJM | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 19.10.2009 13:04 |
Ostetaan Vitaran ovi... | kares | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 5 | 25.04.2009 06:57 |
O: Vitaran vanteet | Sten | O/M/V Renkaat ja vanteet | 4 | 12.10.2007 08:18 |