Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Vitaran helmapellit (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=74840)

paheiart 20.08.2010 13:56

Vitaran helmapellit
 
(Löytyneekö Suomesta tai muusta valtiosta pidemmän mallin Vitaraan (94) helmapeltejä?

nimim. tiedosta kiitollinen)

vastaan itselleni: Löytyy, mutta kalliit.

HJ60 20.08.2010 22:23

Tällä palstallahan ei helmoihin ruukata peltejä laittaa, vaan kunnon palkit.

G16AB 21.08.2010 23:21

Totta.
 
Palkitus helpompaa ja lopputulos parempi.

Iso rälläkkä reilusti soimaan ja kotelot tyystin veke pari senttiä oven alareunasta.

Palkiksi esim. sinkitty 40x80 2mm:n seinämällä.
Kaksi suorakaideputkea puolelleen. Sisimmäinen pystyyn ja ulommainen vaateriin (pikkuisen alaviistoon niin valuu vedet pois jäätymästä). Ulommaisen kylkeen ruuveilla muovilista (10-30mm) tms. jos haluaa paremmin hylkiväksi.
_ ____
| |___|▌
|_|

Muovilistan alle vielä roikkumaan pakkasen kestävää verho-ovimuovia (?) kymmenen sentin suikale rapasuojaksi (asentaessa pieni venytys aaltoilun estämiseksi).

Rälläköidessä voi vähän säästellä ovien välistä pystykarmin alareunaa (B-pilariko se on?), niin on helpompi tehdä jäykistyshitsauksia.

Itse olen tytyväinen ratkaisuuni... hyvin on helmat parin vuoden rymyämiset kestäneet.

G16AB 21.08.2010 23:32

Korjausta "piirrokseen"
 
Tuo vaakapalkki tulee pystypalkin kylkeen hitsisaumapätkillä. Ei mitään upotusta kuten kuvassa. Ja vaakapalkki pikkasen alaviistoon, sauman täytteeksi sikapaskaa niin ei vesi ja rapa kuljeskele mihin sattuu.
Palkkien päät tukkoon sähkösinkityllä (LVI-peltisepältä), samalla tulee korjattua ilmeiset ruostereiät pyöräkotelossa.

jyrden 22.08.2010 13:12

Helmoja...
 
Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja paheiart (Viesti 689566)
(Löytyneekö Suomesta tai muusta valtiosta pidemmän mallin Vitaraan (94) helmapeltejä?

nimim. tiedosta kiitollinen)

vastaan itselleni: Löytyy, mutta kalliit.

Mut, jos ei palkkimallia halua laittaa ni mallin mukaan saadaan helmat... Ja vahvuus mist tulee ni saa 1-1,5mm väliin. Ja parin kolmen päivän toimitusajalla.


Sivu luotu: 03:07 (GMT +2).