![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Jarrujen ilmaus ongelma (Patrol)Ei meinaa saada jarruja ilmattua. Poljin menee pohjaan heittämällä. Auto ollut jonkun aikaa seisonnassa ja sen jälkeen käyty jarrut läpi eli järjestelmä ollut enemmän jä vähemmän kuivana. Pääsylinteriin ei ole koskettu. Ilmauksessa käytettiin perinteistä konstia eli läpinäkyvä letku ilmaruuvista lasipurkkiin jossa nestettä ja kaveri pumppaa/pitää poljinta. Joka pyörästä saatiin tulemaan nesteet ihan ok eikä pienen kiristelyn(<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>) jälkeen vuotoja havaittu. Autohan on -86 Turbo eli siellä tulipellissä on joku takajarrujen "myöhästysventtiili"<img src=icon_smile_question.gif border=0 align=middle> jossa myös ilmaruuvi. Siitä ei saatu tulemaan nesteitä läpi kun ei oikein tajuttu koko vehkeen funktiota. Mitenhän sen ilmaus tapahtuu? Oman järjen mukaan jossain täytyy olla vuoto (mitä ei näy) tai pääsylinterissä jotain vikaa. Tai sitten joku Nissan originaal erikoisuus, onko sellaisia? Hyviä neuvoja kaipaillaan! - Assholes are people too! -
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Samaa ongelmaa.. Poljin ei aivan pohjaan asti mene mutta syvälle kuitenkin. Etujarrulevyjen vaihdon jälkeen ei oo ilimat tullu pois vaikka on pumppailtu pohkeet kipiänä. Pitäis koittaa paineilman kans pelleillä josko se auttais.
-- Patrol 3.3 4x4 Honda XL600 2x1 |
#3
|
|||
|
|||
![]()
kannattaa kokeilla kierrättää pääsylinterin läpi nestettä... eli tehdä ns. ruuvvipenkki ilmaus
Note! This message was posted anonymously! |
#4
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
- Assholes are people too! - |
#5
|
||||
|
||||
![]()
pääsylinteri vika ehkä?
gummit kuivanu=neste/paine pakenee pääsylkyssä takaisin säiliöön en oo varma mut kerran kävi just näin 309 pösössä kun jarrut hävis |
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Varmaan jo tiesittekin,mutta oletteko tarkistaneet takajarrukenkien säädöt.Tämä mies nimittäin ilmaili hoojiin jarruja muutaman päivän tuloksetta,kunnes meni kysymään isältään neuvoa.ja niiden takajarrukenkien säädön jälkeen jarrut alkoi toimimaan.olivat liian kaukana rummusta.
Edited by - ugly_hj on 19/04/2006 21:18:55 |
#8
|
||||
|
||||
![]()
niin sitä pitää
![]() Team rattopojat |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Ainakin Rankun ilmaus täytyi etupäässä tehdä molemmille piireille yhtä aikaa johonka käytin autovaraosaliikkeestä ostettua yhden miehen ilmauslaitetta (2 kpl) a hinta n. 4 euroa. Minullakin meni poljin aika pohjaan vaikkakin jarrut kuitenkin toimivat muuten.
Mikäli nestettä ei häviä säiliöstä niin vuotoa ei ole vaan silloin vika on toden näköisesti pääsylinterin kumeissa. Tällöin polkimen sa aina pohjaan painamalla sitä pitempään. Toisessa autossani oli joskus takakengät kaukana ja vika ilmeni siten että kun jarrutteli voimakkaammin niin taka pyörät lukkiutuivat salaman nopeasti ja perä irtosi tiestä yllättävin liike sarjoin. Edited by - Range-Miki on 19/04/2006 22:06:12 |
#10
|
|||
|
|||
![]()
omas patrollis painui kans poljin aika pohjaan , mut oli takajarrujen säätö liian kaukana.
|
#11
|
|||
|
|||
![]()
Juu toi takajarrujen säätöjuttu tuli todettua jo muinoisessa hiacessa, nyt PITÄIS olla suurinpiirtein kunnossa. Täytyyhän se tsekata vielä. Hyviä vinkkejä tulee, pitää jatkaa tutkimuksia ennenkuin investoi sen 50€ maksavan pääsylkyn tiivistesarjan. Eipä olekaan aikoihin tarvinnutkaan painia näiden juttujen kanssa!
- Assholes are people too! - |
#12
|
|||
|
|||
![]()
Vikaa voi haarukoida myös tukkimalla jarruletkuja. Esim. painaa systeemiin mahdollisimman ison paineen ja laittaa takaa jarruletkun tukkoon pihdeillä tms., ja nostaa polkimen (takajarruihin siis pitäis jäädä ainakin jonkinlainen paine, siippuen siitä miten hyvin letku on tukossa). Jos edelleen painuu pohjaan, niin vika ei ole takana (esim. kenkien säädöissä).
Sitten edestä toinen puoli kiinni. Tarvittaessa voi tukkia useita tai vaikka kaikki letkut, jos painuu edelleen pohjaan on vika todennäköisesti pääsylinterissä. "There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't." |
#13
|
||||
|
||||
![]()
jos siellä rungossa apparin perseen alla on se mötikkä eli paineen säädin niin kannattaa se ilmata jossain välissä. itsellä oli siellä ilmaa. itseasiassa ei tarvitse kun raottaa ilmaus ruuveja sieltä niin tulee ilmat pois, siis ilman polkimen painamista.
MÖHKÖ Patrol Boar Project BY: OPA |
#14
|
||||
|
||||
![]()
voipi olla turha juttu, mutta joskus muinoin yks prätkä mekaanikko käski pitämään painetta järjestelmässä jonkin aikaa eli tuossa tapauksessa nippusiteellä kahva tankoon.
ja tunnin päästä kokeiltiin taas uudestaan ilmata ja ilmat saatiin pois. kuulema paineistettuna tuo kupla etenee nopeammin. |
#15
|
|||
|
|||
![]()
Se on melkeen enemmänkin ominaisuus kuin vika tuo Patukan
pääsylinterin vuoto. Sylinteri hapettuu silleen että jos petaalin säätää liian ylös(eli mäntä tulee liian ulos) alkaa vuotamaan eikä siihen vaivaan oikeen uudet tivaritkaan auta. Kannattaa kokeilla säätämällä poljin vähän syvemmälle(jää tiiviste sileämmälle kohdalle) ja ilmata sitten uudestaan ennen kun alkaa isompiin remontteihin. Note! This message was posted anonymously! |
#16
|
||||
|
||||
![]()
Joissain autoissa mullakin on ollut ongelmia ilmaamisen kanssa. Pääsylinteri kun on korkealla ja ilmausruuvit alhaalla. Ja ilma menis mielummin ylöspäin. Ratkaisu on ostaa uusi messinkisellä pumpulla oleva tippakannu. Kannun nokkaan letkun pätkä, ja täytä järjetelmä alhaalta päin ilmausruuvista. Ilma kuplii pääsylinterin säiliössä.
Ja siihen tippakannuun on hyvä kirjoittaa "jarruneste", ettei kukaan yritä rasvata sillä mitään... |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Jarrujen ilmaus ropleema | ugly_hj | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 25.01.2013 23:43 |
jarrujen ilmaus..?ei ilmaannu | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 10.12.2006 19:07 | |
Wagon jarrujen ilmaus + Dana 20 | Tapsa | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 11.09.2005 07:47 |
susukin jarrujen ilmaus | Samppa | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 07.06.2005 18:51 |
HoJon jarrujen ilmaus | Nalle | Tekniikka & Jutustelu | 32 | 18.01.2005 23:18 |