![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
![]() Hinattavan laitteen rekisteröinti?Täällä kun kysyy niin ei paljon eksy. Hinattava laite, tuotu itse käytettynä Norjasta eikä ole rekisteröity sielläkään. Rekisteröintiä varten tarvittavat toimenpiteet helpoimmillan? Tullaus todistus? Kuitti tuotteesta? Aisavalmistajan todistuksia? Vastaavia laitteita on jo olemassa 5kpl mutta ne on suoraan maahantuojalta hankittu. Maahantuojalta ei oikein apuja tähän ole. Omatuonti hellppoako??
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
• selvitys vaatimustenmukaisuudesta jos 29.4.2009 tai uudempi (mm. jarrut, aisa jne, minkäköhän painoluokan kärry kyseessä?), vanhempi ei tarvii mitään selvityksiä • täytä paperittoman ajoneuvon omistajan selvitys -lomake: https://asiointi.traficom.fi/omatraf...eb/lomake/B527 • hommaa siirtolupa/tarrakilpi • mee rekisteröintikatsastukseen (tai aja meille Helsinkiin jos ei liian pitkä matka) • tullauspäätös ja selvitys suoritetuista tullimaksuista rekisteröintiä varten koska EU-alueen ulkopuolelta tuotu (tämä tuli voimaan 19.10.2023 alkaen) |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Vanha ketju, mutta itsellä olisi kenties tarvetta hieman PV:n vanhan hinattavan laitteen leimaamiselle. Tyyppikilpi kärryssä on paikallaan.
Onnistuuko tuon leimaaminen samalla tavalla helposti. Itse tässä Helsingin nurkilla niin tuon voisi tuoda leimalle jos kerta palvelu pelaa. |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Rekisteröin melkein 10 vuotta sitten PV:n venäläisvalmisteisen peräkärryn.
Se meni niin, että PV:ltä löytyi tiedot kärryn käytöstä ja niiden kanssa menin katsastuskonttorille, tuli rekisteröintipaperit. Kun tiesin, mistä huutokaupasta ja milloin kärry oli PV:n ulkopuolelle päätynyt, niin Millog:n väki auttoi tositteiden saannissa. Sopivan korkuisen aisan jouduin rakentamaan, kun kärry oli alunperin reikäpäisellä aisalla. Viimeksi muokannut Toyonder : 01.11.2024 18:37 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Kunhan oli jotain runkonumeron tapaista ja käyttötarpeen selvitys niin normaalin katsastuksen kautta kilpi perään ja menoksi. Toki omistussuhde pitää olla selvillä eli luovarit pv:ltä.
![]() |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
MAN 8.150 4x4 rekisteröinti | OverTheHills | Tekniikka & Jutustelu | 44 | 04.11.2018 06:32 |
Ostetaan laitteen Lynx | gazdovsky | O/M/V Muut | 4 | 20.11.2013 19:04 |
SOA rekisteröinti | TDIC | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 30.12.2010 14:12 |
Minkä laitteen PTO? | ZeiZei | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 10.08.2007 01:17 |