![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Hienoja miehiä nuo poliisit ja palomiehetKyllä nyt täytyy sanoa ,että oli mukavia poliiseja. Siis kävi näin ,että lähdin ekaa kertaa muutamaan viikkoon tuolla cruiserilla ajelemaan,sitten tuossa kehällä kotiintullessa juvanmalmin kohalla alkoi eturenkaalta nousta savu pysähdyin ja menin katsomaan niin liekkiähän sieltä löi no ei muuta kuin lumella sammuttamaan ja heti kohta tietenkin musta maija pysähtyi siihen,poliisi kysyy"menikö jarrut jumiin" no siinä sitten kattelivat autoa ja tietenkään ei ollut papereita mukana,mutta kaverit näki tiedot koneelta,muutama kysymys harrastuksen luonteesta ja sanoivat,että tolla varmasti pääsee,vanhempi vielä lopuksi kertoili,että oli itelläänkin joskus jumittanut amzonin jarrut niin ,että liekkiä oli lyönyt.Ennakko odotukset huomioon ottaen oli kyllä mukavin tapaaminen tällä viikolla. Ja sitten vois tähän samaan kehaista noita palomiehiäkin,kun olin viime lauantaina töissä nostimella n20.metrissä muutaman tunnin ja sitten piti lähteä alas,(työskentelypaikka oli talon kulmaus)niin nostin kyllä laskeutui ,mutta ei kääntynyt pois kulmauksesta joten alastulo ei ollut mahdollista,siihen sitten soitin yhden kaverin avuksi muttei saatu sitä alustaa kääntymään ja alkoi jo paleltaa,no ei siinä mitään lähellä olevalle paloasemalle tuli just miehet keikalta ruisku sekä koriautolla niin kaveri kävi selostamassa heille tilanteen ja palomiehet ajoivat siihen työmaan pihalle ja noukkivat viluisen äijän pois nostimen korista,asiallisia hemmoja. Kiitokset vaan järvenpään palokunnalle.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
sattuuhan noita järkeviäkin virkavaltalaisia joskus kohdalle, joskin harvemmin. saattaapi johtua heikäläisten työnkuvasta se "epärentous" joskus, kun ajattelee esimerkiksi mitä kaikkea poliisikin joutuu työssään kestämään ja näkemään. omat hermot ei varmasti kestäis poliisin eikä varmaan palomiehen hommiakaan.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Poliisin tyttärenä täytyy sen verran tuota ammattikuntaa puolustaa, että ihmisten asenteissa sitä vikaa usein on... Ja myös nähnyt tuon ammatin varjopuolet! Alalla kuin alalla karsintaa tehdään nykyään entistä rankemmin ja alalle sopimattomat saavat vaihtaa alaa.. Itse en ole henkilökohtaisesti koskaan ymmärtänyt kuka haluaa poliisiksi?? Enemmän tuolla vartiointi puolella niitä ongelmia on kuin poliisissa! Siellä kun on aika paljon niitä poliisikoulun katkerasti reputtaneita...
Ihmiset kun tajuasivat, että poliisillekin asiansa voi esittää niin monella eri tavalla.. |
#4
|
||||
|
||||
![]()
niinhän se on jokapaikassa et jos ensimmäiseks haistattaa vitut ni ei taida "palvelu" sit enää tuoksahtaa ruusulle. poliisikouluun harkitsin itekkin hakemista ennenkun tajusin et se homma vaatii vähän enemmän pinnaa mitä iteltä löytyy. pari tuttua poliisimiestä haastattelin samalla kun kuntoa kohottelin ja ne sano heti että mietippä vähän tarkemmin... jatkoin sitten raskaskoneasentajana! nyttemmin kaikkeen vittuuntuneena "työttömänä" sellaisena.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Ja poliiskoulusta mennään suoraan kortistoon ja poliisikoululaiset tietävät sen jo sinne kouluun mennessään! Tilapäistöitä kyllä tulee sillon kun on jotain suurta valtiollista häppeningiä!
Monet asiakkaat ovat kyllä tietoisia siittä mitä poliisi ei saa tehdä, muttei taasen tiedä mitä poliisi saa tehdä.. ![]() Lainaus:
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
näinhän se nykyisin taitaa olla. silloin "pari" vuotta sitten kun harkitsin sitä hommaa, oli vakava puute, tai jotain sinnepäin... oli kaikenlaisia hakupäällä mainoksia ja peeärrää muutenkin et saatais lisää poliisikoululaisia. mut tais olla semmonen "koulutetaan reserviin" operaatio sekin...?!?
![]() |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Täsmälleen samaa mieltä. Pitäisi muistaa kunnioittaa toisen työtä ja ammattia, eikä vähätellä kenenkään ammattia, eikä varsinkaan nimitellä halventavilla nimikkeillä. Siivoojankaan työtä ei huomata ennen kuin se on tekemättä. Sama on oman ammattikuntani työn kanssa, kun on poissa, niin silloin se huomataan.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Ei mitenkään liity minuun paitsi kerran erehdyin sanomaan siivoojaksi... vähän OT
http://www.uta.fi/utain/2005s/16/25982.html tuossa linkki epätietoisille... Poliisi tekee työtään ja niissäkin on persoonia ja kun ns. "väärä" sattuu kohilleen niin johan nappas ja kaikki on päin helevettiä. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
toiset on tarkempi kun toiset noista ammattinimikkeistä, kai se on pääasia et ite tietää mitä tekee, kutsukoot sitten maallikot millä nimikkeellä parhaiten osaavat.
![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() |
#11
|
||||
|
||||
![]()
on hyviä ja tyhmijä poliiseja. hyvät poliisit tulee jutteleen ja ihailee kuinka auto on kiinitetty kärrylle, eikä epäile sen mukana pysymistä. tyhmät poliisit aloitaa sillä et auto pitää sitoa hinaus lenkeistä, ja sit katsotaan laki-kirjaa, jonka jälkeen todetaan et ei se kerro sitä mitä on hajettu, sit alkaa kiinitys liinojen tutkiminen, niitä on 3, takana 2 edes 1, ei riitä pitäs olla 4, joka pyörästä omallaan, ei kun selvitään et pysyy 3, sit alkaa liinojen kestävyys tutkinta, ja todetaan et puuttuu laput taka liinoista, ei kun uus liina pussi autosta ja siittä näytään mikä on liinan kestävyys, ( joko on 4000kg) ei riitä muka autolle joka painaa n.1800kg, siin vaihees on mennyt n,30min aikaa. alkaa pinna palaan ja suu aukee mul, poliisit ei saa sana vuoroa, tekstiä tulee 5.min minulta jonka jälkees poliisi hakee alkometrin ja puhalus, ja toine lukee laki-kirjaa, ja etsii pykälää mil vois sakottaa. jota ei löydy, joten alkaa veto-auton tutkiminen ja sen paperien tarkistus. otees lukee et autos on ruuvipenkki ja työkalulaatikko sekä työtaso. alkaa niiden etsintä ikkunan läpi, tavaratilas on 4 työkalulaatikoa jois erilaisia irto työkaluja 3 työkalu-sarjaa 2 iroitettavaa työtasoa sekä 2 ruuvipenkkiä joista toine on perhon sidontaa varte tehty. ei kun esitely pääle ja perään kysymys et mitä vielä ? jolloin poliisit totee et hyvää matkaa. aikaa meni vain tunti.. olen tehnyt tämän shoun 14 kertaa viimisen 24kk aikana ja saanut 3 sakkoa poliisin halveksinasta, jotka on sit kumottu. olen tänä vuonna hinannut kärryä peräs 31000km. silti pidän poliisia ystävänä. oman kylän poliisit ei häiriköi mua enää. toisille polliselle on punainen vaate, maasturi kärry peräs ja siä paku kyydis, ja vielä kun maasturis näkyy käytön jäljet.
__________________
mä yritän viä ![]() ![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Ja otan tuon kehuna ![]() |
#13
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Myös lasteni kaverit tervehtivät ja ovat tosi miellyttäviä. Johtuisiko tämä sitten hyvästä kasvatuksesta? Tietysti joukossa saattaa olla huonostikin käyttäytyviä nuoria, mutta niinhän meissä vanhemmissakin on. Tähän lainaan Nallen sanontaa: "Niin metsä vastaa, niin kuin sinne huudetaan." Skorpioni |
#14
|
||||
|
||||
![]()
Eiköhän tää jeesustelu tästä aihesta riitä jo pikkuhiljaa..
vai pitääkö tässä nyt erikseen mainita, kuinka nuorisorikollisuus kasvaa koko ajan ja kuinka vain nuoremmat ja nuoremmat käyttävät huumeita yms.. 12-vuotiaat hilluu aseiden kanssa ja toiset nuoret teloittaa tusinan koululasia.. Mutta ainahan se on nii, ettei meidän lapset... Tietysti, joidenkin lapset on kasvatettu pumpulissa ja tynnyrissä.. niin mitäs ne tästä pahasta maailmasta tietäisikään ![]() Mutta olihan se nyt selvää, että joku on tästä asiasta erimieltä... Lainaus:
|
#15
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
Pisti vain silmään tuo yleistäminen, eivät kaikki nuoret tuonkaltaisia kuin kuvailet. Eikös keskustelu synnykin siitä, että olla eri mieltä ja esitetään erilaisia näkökantoja asioihin. Varmasti sekin ärsyttäisi, jos rupeaisin koko ajan toistelemaan sinun lauseitasi ja olemaan kaikesta samaa mieltä. S |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Poliisit off-roudaamassa ;-) | raw | Chit-Chat | 4 | 02.05.2008 17:11 |
Poliisit ja sakot | Riku_h | Chit-Chat | 27 | 30.07.2007 19:50 |
Hienoja sidontapisteitä | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 13.01.2007 20:01 | |
hienoja veroja | Jari | Chit-Chat | 8 | 28.05.2006 23:08 |
Poliisit rikkoi Jagen | Nerd-O | Chit-Chat | 33 | 22.06.2005 00:12 |