Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 08.01.2013, 21:26
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.245
Perusasetus

Sillä lailla.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti
Ja Asetoni ja jotkut muovit tykkää toisistaa liikaa, sulaa mössöksi.....

Mutta ruosteen irroitukseen:

Liitä esim kutistesukalla kirkas, noin 10mm muoviletku, jarruvaijerin kuoren jatkoksi.
ja täytä tuo letku ruosteenirroittimella, niin on kokoajan pieni paine painamassa irroitinta vaijeriin.
Joskus itselläni on ollut jopa paineimaa tuossa letkussa avustamassa irroittimen etenemistä, ja sitten kun tuo liitos pettää noin 2 kilon paineessa, niin ruosteenirroitinta on kirjaimellisesti ympäriinsä!
ja käsijarruvaijerin muovikuori ei kestä kuin ihan pikkusen painetta, mutta jo 3 metrin putouskorkeudella Bendex-mos irroitusöljy tunkeutuu hyvin.
Näin meillä ja kanssa. Semmonen huomio vielä et joskus on vaijereissa,siis sen vaijerin,ei kuoren päällä semmonen ohut muovi sukka. Totesin kerran et ei kestä öljyä vaan pehmenee semmoseksi muhjuksi ja sit se muhju on siel kuoren ja vaiskan välissä. Asetoni tai tinneri sulattais ihan liisteriksi. Jos muovi ei kestä ku linnun maitoa ni se kestänee pienkone bensaa,sihen ei sula styroksikaan,sen jälkeen silikoni öljyä. Ja nää keitokset tolla Bj40/76 konstilla sisään.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä.
Vastaa lainaten