Viestiketju: AKUISTA...?
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 28.12.2012, 21:33
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.253
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja BJ-40/76 Näytä viesti
Siis "kaikki" nykyiset stratti akut on kalsium-akkuja

Bj Andy: tuossa mönkkärin latausongelmassa varmaan yhtä suuri syyllinen on heikko latausteho, kuin akun sähkön vastaanottokyky.
Jos säilytät mönkijää pakkasessa, niin silloin tuo jääkylmä akku voi olla se ongelma, mutta ainakin autoissa, joissa sähköhydraulikoneikkoja, niin akut lämpiävät suht äkkiä, kun puretaan ja ladataan jatkuvasti vuoronperään.
-> mittaa jännitemittarilla paljonko AKUN navoissa on jännitettä, kun akku on täynnä ja mönkkäri käynnissä; pitäs olla yli 14v? ja sitten tee lumityöt, ja mittaa uudelleen tyhjäkäynnillä, jos reilusti eim. 0,3 v pienempi, niin akku kyllä ottas sähköä, mutta mönkkäri ei anna, tarkista vielä sammuttamalla kaikki valot pois, ja anna kierroksia, niin jännitteen pitäisi nousta suht nopeaa, kun akkuun pistetään enemmän virtaa, jos ei aivan 1/2 tyhjä.
Tää homma on jo selvitelty mutta lukuja en ny muista.
Tuo Honda jotenkin menee kyykkyyn tai sitten siinä on liian viisas laturi. Nii se ongelma on se että kun virta menee vähiin niin kone sammuu. Samaa ongelmaa ei ollu Kawan kanssa.

Laturissa siis pitäisi riittää jerkku mutta jos se akku kyykkää niin ei auta vaikka kone kävisi viikon. Se lataa kyllä. Ja varmaan akun vaihtokin auttaisi ja sen teen jahka vaan keksii mikä siihen olisi paras.
Lainaus:
Mikäs Honda se taas olikaan, mä voin etsiä sulle sen akun tiedot.



650 Rincon.Kuvassa näkyvä akku on jo sijoitettu toisin ja mahollisesti kytketään osaksi systeeemiä.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten