Viestiketju: Mäyrikseen ruisku?
Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 01.08.2012, 22:58
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

164 volvon ruisku?


siis onko tuo se mekaaninen ruisku, missä ilmamäärän mittarin lautanen säätää bensan painetta jokaiselle suuttimelle?
Jos on tuo, niin ainut hyväpuoli siinä on se, että kestää ydinsodan!

(jos -80 luvulla nuo ruiskut/suihkut oli niin loppu, että yritettiin tehdä samallalailla toimiva sarja muutamasta sarjasta, sinänsä helppoa: otetaan tuo määrän jakaja, ja bensapumppu, ja letkutetaan ruiskut esim. limpparipulloon, ja nostetaan lautanen tyhjäkäyntitasolle ja odotetaan 30 minuuttia, ja mitataan rullamitalla bensan määrä.
Limpparipullot tyhjennetään, ja sama "puolikaasulla" ja noin 10 minuuttia, ja uudestaan sama täyskaasulla n.2 minuuttia, ja sitten valitaan sopivimmat k.o tarkoitukseen, ruotsista sai muuten noita saabin/volvon suuttimia huomattavan halvalla)

Mutta asiaan: Jos minä alkaisin k.o tee-se-itse ruiskuprojektiin, niin varaisin option (siis paikka imusarjassa tms, että saisi jonkun vararengaskaasuttimen paikoilleen varttitunnissa) ja tuo letukan TBI on niin halpa/yleinen/sopiva, että siitä ja mekaruutasta olisi helppo aloittaa?

Ja jos nälkä kasvaa syödessä, niin tuossa mekaruutassa riittää soveltamista.
Vastaa lainaten