Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Dectane
En ymmärrä tätä xenon avautumista jatkuvasti jonku suusta  Itse en oo huomannu että yhdenkään vastaantulijan valot olis häikässy ajoin sitten kuorma-autolla, maasturilla tai henkilöautolla..
Ja itse ainakin olen onnellinen että niitä on nykyään kaikilla niin poliisit ei niin siihen hommaan puutu  Toisaalta voisivat repiä kaikilta sumuvalot pois, ovat turhat ja ihan helvetin rumat! Ja niihin nyt on ihan turha kseenonia työntää koska niistä ei muutenkaan hyötyä ole!
Mulla on lyhyissä, pitkissä ja lisäpitkissä xenonit. Tämä kyllä kuuluu toiseen topiciin.. EI vituta kyllä yhtään ku näkee eteen helvetin hyvin, aivan sama vaikka naapurin kyylä ukko kitisee
|
Jos aihe tosiaan kiinnostaa, niin aja tuo Teini-Xenon Hirviö ja joku oikeilla xenoneilla varustettu auto rinnakkain 10m päähän jotan hallin seinää tms,
ja vertailkaa kuinka paljon valokuvioissa eroa.
Ja seuraava lähivaloista:
Muutaman onnistuneen H7 linssiumpiollisen olen nähnyt, mutta yhtään H4 muutosta; kaikkein surkeimmat taitaa olla juuri noissa vanhoissa, yli 300 tkm ajetuissa, pienillä kantikkailla valoilla olevissa (siis umpiot palanut, sikakalliita mallikohtaisia, ja ei rahaa ostaa uusia)
-> ja uusilla hellan 7" pyöreillä umpioillakaan lyhyen valokuvio on huono, siis hajavaloa vastaantulijoille, ja kun säädetty siedettävän alas, niin pitkät näyttää täsmälleen huonosti!
Ja sitten pitkistä valoista:
Nuo em. halogen kantaiset xenon muutossarjat toimii paljon paremmin, mutta kun valokuviota katsoo tarkemmin, niin siinä on "puutteita", jotka ei
normaalisti aiheuta ongelmia, varsinkaan kun noita on väh. 2 kpl keulassa.
Mutta valokuvion sisäiset kirkkaus vaihtelut VOI herkkäsilmäisimille kuskeille aiheuttaa ongelmia, mutta jopa minun silmat ovat immuunit noille häiriöille
Ja siitä vastaantulijasta:
xenon- kauppiaat kauppa valoa 2-4 kertaa enemmän kuin halogeeneissä, niin ne pitkät häikäisee myös samassa suhteessa enemmän.
ja valitettavan monta kertaa noita "xenon virtuooseja" saa ajaa vastaan pitkään lyhyillä, kun kaikki eivät ymmärrä, että silloin häikäisee liikaa kun vaihdetaan lyhyille.
Ja pyydän jo nyt anteeksi, jos loukkasin sinua, Dectane!
Milloinhan tulee ensimmäinen uutinen: laser osoittimet vs. xenon?
Tässä tulee kohta isoja onnettomuuksia, joten mitenkä tämä valovarustelu saatas poikki?
Muistan -90 luvulla, kun poliisit laski sekuntteja H3 halogeenin himmenemiseen, ja jos oli alle 0,xx sek niin kerrottiin että sinulla on 100w!
ja olisiko ollut -92 kun olin ostanut bj-40:sen uudet Bosch super umpiot ref 20?, ja niihin Philipsin 24v 70/75w parhaat hehkut, niin vastaantulevat poliisit pysäyttivät, ja kertoivat että nuo valot on laittomat!
No, toinen noista vanhoista hehkuista oli tuon uuden hehkun laatikossa, niin näytin että tuommoiset siellä on

Nämähän on kuorma-auton hehkut, ja sulla pakettiauto!!! maksimi on 55/60w!
Ja 15 minuutin selvittelyn jälkeen oli tarkastettu umpiot kynän ja paperin kanssa, rekisteriote ja ajokortti poliiseilla, ja 10 minuuttia radiolla kyselyä viisaammilta.
Oli kuulemma aikanaan tyyppihyväksytty 24 voltin sähköille jne.... sen jälkeen myöntivät ja häipyivät