Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 10.10.2011, 18:15
Smuli Smuli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.01.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 298
Perusasetus

Jooh turistaas taas. Vaikkakin rojekti on myynnissä niin tietynlainen mielenkiinto edelleen päällä sitä kohtaan.

Tuossa jo jonkun aikaa miettinyt että mitä tehdä noille kasaanpainuneille jousille. kuulemma taonta olisi yksi vaihtoehto mutta kun hintaa tiedustelee niin 500 euroa akselia kohti on liikaa. Hyllystä löytyy molempiin päihin yksi käyttämätön, mutta mistä saada toiset käyttämättömät??

Entäpä sitten vaihtoehto kierrejouset?? jos laittaisi orkkis jousten lisäksi akselin päälle jotkut tarpeeksi pitkät kierre jouset jotta ainakin keulan paino ei leipäisi pelkästään vanhojen jousien päällä? kukaan vaihtanut tai tietääkö projektin jossa olisi vaihdettu kierrejouset uaziin?? maantiellä kun laitetta ei tulla näkemään niin ei niin väliä ajomukavuudesta. Maastoon tarttis saaha keulaa ainakin ryhdikkäämmäksi.

Edit: Idea oli siis että jos lehtijouset poistaa käytöstä, laitetaan keulaan ripustus vähän samaan tyyliin kuin esim hiluksissa. Eli siis 2 tracktion bar tyyppistä tankoa aksulan ja rungon väliin. taakse jotakin saman tyylistä. Askelin päälle jousille paikat ja runkoon jousen yläpään kiinnike. Voiko tämä toimia??

Kiitämpi jo etukäteen vastauksista.

Viimeksi muokannut Smuli : 10.10.2011 19:54
Vastaa lainaten