Näytä yksittäinen viesti
  #9  
Vanha 07.06.2011, 20:03
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.445
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Mico Näytä viesti
Maasturin korotus tai korottamattomuus taitaa riippua siitä millä panoksilla leikkiä leikitään, eli ollaanko valmiita pilkkomaan koria että saadaan pyörille tilaa. Tuon GR kokeilun perusteella en omia rakennelmia enää korota vaan keskityn enemmän ulosjoustoon ja matalaan painopisteeseen.
Sitä sisäänjoustakin vain tarvitaan, mielellään ainakin 15cm. Riippuu tietysti myös autosta, ajotyylistä yms.. mutta näin karkeasti yleistäen Onneksi sitä saa pyöräkoteloita suurentamalla ja pienellä jousikorotuksella sen lisäksi että sisäänjousto auttaa pitämään paikat hampaissa, niin se myös vaikuttaa aika suoraan siihen paljonko alusta kallistelee tietyissä paikoissa. Monissa paikoin riittävä sisäänjousto estää kallistelua, joskus harvemmin lisää sitä.

Se mitä itellä tuli tän käyttis- grand cherokeen kanssa huomattua, niin sisäänjouston kasvatus ~6cm verran muutti auton luonnetta niin tiellä kuin metsässä ihan oleellisesti. Alusta siis pysyi täsmälleen samana, etupään rajoitinkumit vain vaihtui 6cm lyhyempiin. Vaikutti myös metsässä etenemiskykyyn esim. Ristiruupuntapaikoissa varsin mukavasti.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten