Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi-
On tää just tätä; halutaan ohjata ihmisiä pienentämään hiilidioksidipäästöjä, mutta kun se pienentää verotuloja, niin verotusta pitää kiristää. Kassan pitää kilistä tyylillä tai toisella, tietty veropotti pitää saada kerättyä. Mutta miksi iskutilavuus on temmottu tähän mukaan kun kerran CO2:n perusteella mennään. Joku kateusfaktori on selvästi taustalla, trafilaista verosuunnittelijaa vituttaa kun 2-litraisella diisselillä varustettu bemari ei päästä kuin 130 g/km.
|
Valtio saa verotuloja polttoaineista. Jos autot kuluttaa paljon polttoainetta, saa valtio paljon tuloja. Jos kaikki ajaa sillä Suzuki Altolla, ahtaa sinne perheensä, koiransa, mökkiroippeet sun muut niin maailma varmaan pelastuu. Mutta sen jälkeen valtio menettää verotuloja, koska kyseisen auton autovero on niin minimaalinen ja kun se kuluttaa niin vähän. Tämän seurauksena pitää korottaa autoveroa ja polttoaineveroa, että päästään takaisin tilanteeseen missä tuloja tulee yhtä paljon. Pelastajaksi saapuu sähköauto, mikä ei kuluta bensaa yhtään! Sen jälkeen keksitäänkin sähköautoille painopohjainen käyttövero ja koska polttoaineita ei enää kulu niin paljon niin nostetaan sähköveroa.
Jepjep. Luulisi olevan hyvä vaan jos porukka tuo saksasta isolla koneella varustettuja autoja. Varsinkin ne bensa mallit imee siihen tahtiin, että valtio saa hyvät hillot. Vielä kun on tuo päästöpohjainen ajoneuvovero niin saavat vielä enemmän hilloa. Ei oikeesti ymmärrä trafin vinkumista.