Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Calmari
Voi olla hankala homma tehdä kunnolla, onko miten kovalla rasituksella jos kokeilis jotain juotteita esim http://www.roadmachine.fi/technoweld.html hitsatessa tuo pitäis saada kunnolla puhtaaksi mikä jo sinänsä haastavaa, lämmittää johki 500 asteeseen ettei vetelis ? ja parhaassa tapauksessa vielä koneistaa muotoonsa, pahimmassa tapauksessa tehdään 2 päivää töitä ja havaitaan muodonmuutokset niin suuriksi ettei korjaannu edes koneistamalla, meneekä tuossa murtumakohdassa jokin kanava, tiivistepinta tms vai voiko sen vain hylätä ??
|
Homman hankaluus on tiedossa, mutta ei pitäis olla mahdoton.Lämmitys ja jäähytys ratkasee paljon kestävyydenkin osalta, siksi etsin osaajaa.
Eli ton halkeeman kohdalla on holkki,jonka läpi menee kiinnityspultti.Halkeeman alueella ei ole tiivistepintaa muualla, kuin aivan ulkokehällä oleva n.2mm leveä ura.Kyseinen ura tiivistää pumpun ulkokuorta ja paineet alueella on maltillisia (8-14 bar).
Tohon holkkiin kohdistuu erisuuntaisia voimia , eli juottamalla tuskin kestää.