Näytä yksittäinen viesti
  #134  
Vanha 15.08.2010, 21:32
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.463
Perusasetus

Älä edes yritä, perkele! nojoo ei.. Onhan se mukava nähdä muittenkin kunnon projekteja on tässä itelläkin hommaa ollut, ja tulee vielä olemaan. Akseliprojekti ja isommat renkaat saattaa jäädä myöhemmäksi, kun tässä alkaa mahdollisesti talonrakennusprojekti myös jossain lähikuukausien aikana..nieleekin sitten ajan ja rahat aika tehokkaasti.


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 454SS Näytä viesti
Mites jos noi uuden takarungon vahvikepalat olis laittanu tonne alkuperäisen "rungon" alareunaan ni olisko tullut yhtään vahvempi rakenne? Jätätkö tuohon kohtaan tuon pykälän vai muuttuuko se vielä? Nyt tota ei kyl varmaan tarvi enää leimalle tarjota
Ei voi laittaa vanhan rungon alareunaan, koska silloin ei jäisi alatukivarsille välttämättä riittävästi tilaa äärijoustossa sisäänpäin. Nyt on useampi sentti pelivaraa ja mieluummin niin. Tuo matkustamon alla oleva "runko" menee uusiksi, mulla on jo 6 metriä 100mm x 50mm putkipalkkia 3mm seinämällä sitä varten

Eihän sitä tartte kuin 150cm palat + pätkiä vahvikkeeksi. Loppepeleissä paljon helpompaa korvata nuo vanhat, kuin putsata ne massoista, vahvistaa, yms. yms... Nyt voi valmiiksi mitata kaikki tarvittavat reikien paikat, miettiä pohjapanssarin, vahvikkeet, yms., hitsata ne kunnollisessa asennossa paikoilleen, porata reiät pylväsporalla jne., ja sitten laittaa auton alle paikalleen. Tulee myös kevyempi ja kestävämpi kuin mitä l- tai u- palkilla vahvistetuista koripalkeista.

Viimeksi muokannut Timo_L : 15.08.2010 21:34
Vastaa lainaten