Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Pauli
+ Kaikkien kilpailijoiden istumapaikkojen tulee sijaita kokonaan auton
kiinteän korirakenteen ja/tai turvakaarten sisäpuolella.
Sanamuotohan tuossa on hieman tulkinnanvarainen, lähinnä noiden "ja/tai" sanojen takia, mutta että jotta, vai miten se nyt oli, tätä kohtaa ei saa tulkita siten, että jos istuu korirakenteen sisäpuolella, silloin ei muka tarvitse istua turvakaarien sisäpuolella.
Tässä kohtaa hieman kiroan niitä sääntönikkareita, kun ovat tämän pienen kömmähdyksen tehneet.
|
Miten muuten tuon voi tulkita, kyllä olisi pitänyt pidempi liirumlaarumi tuohon kohtaan sitten keksiä.
Nytkun näistä tulkinnoista puhutaan, niin miten sitten tulkitaan tuo sisäpuolella, eihän etupenkit ole normaalin pääkaarenkaan sisäpuolella jos oikein tiukasti tulkitaan. Meijän kaarassa taitaa pääkaari olla melko takana, oiskohan mahdollista että takapenkillä istuvan apparin tulkittaisiin olevan myös pääkaaren sisäpuoella. (Ei se nyt ainakaan yhtään kauempana siitä pääkaaresta istu kun etupenkkiläiset)
Ei tämä nyt henkilökohtaisesti ehkä hyvin suuri ongelma ole, ollaan sitten kaarettomia jos tälläinen ei kelpaa, mutta näin pari viikkoa ennen kisaa tuollainen selvennys vähän hämmentää.
(Näköjään sääntöjenkin tulkinnassa pitäisi vastuu siirtää lukijalle, näin jälkeenpäin ajatellenhan on kyllä selkeää mitä tuossa haettiin, eikä tullut ihan loppuun asti ajateltua tuota kohtaa. Tuli vaan omaan mieleen ne lavakikottimet, jossa appari istuu sään armoilla vailla minkäänlaista kattoa pään päällä.)