Näytä yksittäinen viesti
  #11  
Vanha 21.10.2008, 00:37
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.442
Perusasetus

SYE- kitin tarpeellisuus on aika yksilökohtaista XJ:ssä. Toiset alkaa täristämään jo parin tuuman korotuksissa, toisissa ei ole ongelmaa vielä 4" kohdallakaan. Jos löytyy PTO jakoaskin perästä, niin se vähentää tärinöiden riskiä siinä mielessä, että tällöin liuku on jo kardaanissa eikä jakoaskissa. Toisaalta kardaani on hieman lyhyempi mikä taas lisää riskiä. Myös tuossa slip yoken toteutuksessa on vuosien saatossa ollut hieman eroa, joka myös vaikuttaa.

Käytännössä kannattaa tehdä silleen, että asentaa ensin korotussarjan alle (ILMAN mahdollisesti mukana tulevaa TC drop- kittiä) ja kokeilee ajossa miltä tuntuu. Jos on selviä takakardaanista johtuvia värinöitä, niin sitten SYE- kitti tilaukseen ja tuplaristikkokardaani joko käytettynä tai uutena. Toiset tykkää tiputtaa jakoaskia, mutta siinä taas menee korotuksen idea vähän hukkaan. Lisäksi se taas huonontaa väistämättä etukardaanin kulmia, kun etukardaanin jakoaskin puoleisen yoken kulma muuttuu jonkin verran.

Iskareissa on eroa, mutta se mitkä itselle on hyvät voi toiselle olla ihan paskat. Nuo sarjojen mukana tulevat voi siis joko olla ihan kelvolliset, hyvät tai sitten huonot. Itse sain aikanaan jenkeistä RE:n sarjaa hakiessa OME:n iskarit muutamalla kympillä, joten siihen nähden olen ollut tyytyväinen.


edit: add-a-leaf korotuksia kannattaa välttää XJ:n kohdalla. Käytännössä kaikilta valmistajilta saa myös täydet lehtipakat kun erikseen pyytää (tosin maksaakin sitten enemmän). Yleisesti ottaen kaikissa XJ:ssä on orkkis pakat niin väsyneitä, että lisälehti ei kovin pitkää iloa suo. Sama asia korotuspaloilla, tappaa lehdet hyvinkin nopeasti.

Viimeksi muokannut Timo_L : 21.10.2008 00:43
Vastaa lainaten