Mäkin olen tähän mennessä puhallellut pienillä imevillä pistooleilla ja tehnyt vesijohto-osista suuremman ja paljon ilmaa vaativan pistoolin. Pienet hiekkapuhalluspöntöt n. 100 euron hintaluokassa ei vastaa laadultaan sitä mitä haluan.
Rakentelin Hydor R42 lohkosta sähköllä + tarvittaessa traktorilla toimivan 1,7 kuution tuotolla olevan jatkuvapyöritteisen kompuran autohommiin. Meinasin jos ostaa 4,8 millisen kunnollisen pitkän venturisuuttimen, hyvän letkun ja hiekkapuhalluspöntön, pystyy noita auton ruostekorjauksia tekemään aika kätevästi.
Itse tekemässäni hiekkapuhalluspistoolissa on tällä hetkellä 5,5 millinen ilmasuutin. Sillä tuo kompura pitää paineen n. 6 bar:issa mikä on turhan vähän kun on imevästä pistoolista kyse. Eiköhän homma suju kun suutinta pienentää vähän rupea saamaan painettakin ja imevän pistoolin tilalle oikea hiekkapuhalluslaite.
Imevissä pistooleissa on se vika, että paine aina alenee ulkosuuttimessa joka paljon isompi kuin ilmasuutin. Samaa ei käy paineistetussa hiekkapuhalluslaitteessa kun ilma ja hiekka tulee samasta reijästä eikä ole mitään erilistä ulkosuutinta.
Oli tarkoitus, että laitteeseen saa tarvittaessa enemmän potkua kun laittaa isompaa suutinta ja jos saa myös suurempaa kompuraa käyttöön. Tolla sähkökompuralla meinasin yrittää esim. vanteiden puhaltelua pienten ruostepaikkojen lisäks rungoissa ja pelleissä.
Note! This message was posted anonymously!
|