Juuri sellainen vastaus kuin kaipasinkin

tuo Puuilon SK25 on nimittäin sen verran edullista, että voisi melkeimpä jättää seuraavan kerran tuon Woikosken SK18 pullon täyttämättä. Eniten woikoskessa ehkä ketuttaa se 3 viikon mittainen täyttöaika.
Mulla on kyllä pieni sukelluspullo hiilaria varalla, mutta Esab LKB265:lla ero oli ihan selkeä seoskaasun eduksi. Virtaa piti käyttää CO2:lla enemmän ja silti sauma jää "karkeammaksi". Mätähitsailu oli jopa normaalia vittumaisempaa hiilarilla.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja lepoantti
Koululla olen ottanut koneisiin välillä sk-18 ja välillä sk-25, mitään käytännön eroa en ole kyllä havainnut. Suurin vaikutus jälkeen on hitsattavien kappaleiden puhtaudella ja koneen säädöillä. Tallikoneessa hiilaripullo, ehkä sillä tulee aavistuksen enemmän roiskeita kuin seoskaasulla mutta siinä pätee samat lainalaisuudet puhtauden ja säätöjen osalta.
Tässä kommentti jostakin agan jutusta:
Alentamalla suojakaasun CO2 -tai O2 -pitoisuutta pienenevät lisäaineen seosaineiden palohäviöt, minkä ansiosta myötö- ja murtolujuus kasva- vat. Mekaanisten ominaisuuksien erot argon-hiilidioksidiseoksissa alu- eella 8–25 % CO2 ovat niin pienet, ettei niillä ole useimmiten käytännön merkitystä. Puhtaalla hiilidioksidilla ero voi kuitenkin olla merkittävä edellisiin verrattuna.
|