Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pillimehu
seuraavaa viimeistävirhettä lienee tarjolla kun pinionin laakereita pitäisi kopeutua kiristelemään... Tamgearsilta tilatuissa korvaavissa versioissa sisempi laakeri oli Koyolainen ja ulompi kartiolaakeri AB Svenska Kullagerfabrikenin tuotantoa... baitövei... mahtaako kukaan tietää missäpäin ruåtsinmaata tuo India mahtaa sijaita?

|
Noissa tarvikelaakereissa on monesti muutakin ongelmia kuin valmistus maa/-maakunta...
Siis vaikka nuo "merkitsevät" numerot (tässä 30306) on oikein, niin kartiorullien kulmat on lähes aina väärät;
Siis rullat on melkein lieriöitä, vaikka pitäisi olla melkein puolta pienempiä toisesta päästä. (sama ongelma näyttäs olevan myös pinjonin sisemmässä laakerissa?)
Tästä seuraa se, että laakerin aksiaalinen kuormituksen kesto on huomattavasti pienempi.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että kun hypoidiperässä pinjoniakseli on alempana kuin vetoakselit, ja hampaat on viistot, niin pinjoniakselissa esiintyy suuria aksiaalisia voimia (siis pinjoni pyrkii perämurikassa sisään/ulos) ja tämä tuhoaa väärät laakerit nopeaa, erityisesti raskaassa käytössä.
Ja monesti nuo tarvikelaakerit on tehty paljon huonommista materiaaleista/hutiloiden...
Jos sinulla on tuo vanha laakeri tallessa, niin vertaa noita laakerien pintojen kulmia. (kuvista saa sen käsityksen, että tuo tuhoutunut laakeri olisi alkuperäinen?, ja tuo uusi "inkkari-" laakeri olisi tyypillinen tarvike?)
p.s Jos meinaat entisöidä tuon FJ-40, niin minulta löytyy FJ-55 etuakseli, joka on noilla vanhemmilla "harukka-" vetoakseleilla. (3,7 välityksellä, ei napalukkoja)