Nyt kun tarkemmin katsoin vanhoja viestejä niin oli mututietoa että alakerran laakerit on tarkistettu, eli ei ilmeisesti mäntiä sen enempää.
Suuttimia ei ilmeisesti ole tarkistettu, voiko suuttimista tulla tuollainen naputus? Sehän tässä onkin kun en itse ole ollut omistajana silloin kun kone on ollut auki niin kaikki on tälläistä arvuuttelua. Sen olen huomannut että kylmänä ääni ei kuulu niin hyvin, mutta kun kone lämpenee ja sitä mukaa myös ääni kovenee. Kun koneelle antaa hönkää ja päästää kaasusta niin kuulostaa kun naputus tulisi ihan vähän moottorin oman äänen perässä.
Esim männäthän tietysti voisi tarkistaa mutta olen vielä moottoreiden kanssa sen verran keltanokka että en itse vielä rupeaisi konetta avaamaan. Tuskin videolle äänen ottaminenkaan mitään auttaa, mutta tosiaan tosi selvästi kuuluu kun pistää korvan venttiilikopan viereen.
Bazeeba, 1997 vuosimallinen harmaa neliveto tämä on.
Viimeksi muokannut Kasitonni : 28.04.2018 12:08
|