Nosita "ruostetta estävistä" sähkövirityksistä oli DTLC:n palstoilla juttua vähän aikaa sitten, rapakon tuolla puolen niitä on myyty jo vuosikaudet ja ne on yleisesti todettu humpuukiksi.
Sama juttu sinkkianodien kanssa, (meri-)vedessä ne tietysti toimivat, kun koko suojattava esine on samassa elektrolyytissä, mutta autossa kun on kosteita ja kuivia kohtia siellä täällä, ei mitään kattavaa suojaa saa sähkökemiallisesti järjestettyä.
Wanha kunnon maali taitaa olla paras keino suojata rautaa. Sinkitys on vielä toimivampi, mutta ei ole järkevä jos haluaisikin jossain myöhemmässä vaiheessa hitsata rakenteita.
Siinä taas olisi järkeä, jos saisi kehitettyä jonkun keinon kätevästi päällehitsata ohuenohut kerros (sanotaan vaikka 50-500 mikronia) ruostumatonta terästä, olisi aika ylivoimainen esim. sinkitykseen nähden.
|