Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 12.01.2017, 11:42
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jyty Näytä viesti
Paljonkohan tilastot paranis, jos kaikki pimeän työn tekijät ruppeis ihan verokortti töihin?
Osa työstä, joka ei täytä lain kirjaimia kaikkien asiaan vaikuttavien työnantajavelvoitteiden yms. osalta voi olla kuitenkin tarkoitukseltaan rehellistä vaikka niin, että on auttanut kaveria muutossa ja apua saanut on korvannut jotain kuluja, jotka on tullut vaikka sille kenen autolla muuttoa on tehty.

Pimeän työn joukossa on myös sellaista, joka on tehty vilpillisessä tai rikollisessa tarkoituksessa.

Jonkinlainen osuus voi olla sitä, joka olisi oikeasti mahdollista olla laillista työtä ja silloin kyse voi olla vaikka jostain firmasta tai siitä, että joku jolla on laillista työtä tekee jonkun homman niin ettei kaikki velvoitteet ole kunnossa.

Viimeaikoina on eniten ehkä silmään pistänyt kun Suomeen tuodaan muualta työntekijöitä sellaisilla työehdoilla, jotka ei suomalaisittain ole ihan asiaa. Esimerkiksi marjojen poimimisessa on ollut havaittavissa ilmiötä ja esimerkki on siinä mielessä hyvä, että marjat itsessään on hyvä asia ja terveellisiä. Rakennus- ja kuljetusalalla sama asia. Näkisin, että sillä on kanssa merkitystä käytetäänkö jonkun heikkoa asemaa hyväksi vai onko tarkoitus jakaa reilusti hyödyt työhön osallistuneiden kesken.
Vastaa lainaten