Tuohon hinnoitteluun sopii hyvin yksi tapaus kun tuttua korjaamon pitäjää soitettiin avaamaan corollan ovet kaupanpihalle kun avaimet oli jääneet sisälle. Yrittäjä Keskeytti työt, keräsi työkalut kyytiin ja lukitse ovet ja lähti auttamaan. Muutaman minuutin touhuumisen jälkeen corollan ovi oli auki ja asiakas helpottuneena kysyi mitä on velkaa, yrittäjä sanoi: anna 20 markkaa. Asiakas hermostui että eihän siihen nyt mennyt kuin pari minuuttia, ei hän niin paljoa maksa... Yrittäjä mietti hetken ja laittoi corollan oven lukkoon ja paiskasi kiinni ja sanoi: nyt ollaan sujut, ei tarvi maksaa, vai löytyykö sulta 40mk toiseen avaamiseen?
Oli löytynyt 40mk ja asiakas oli itsekin tajunnut olla hiljaa ja kiittää vaan.
Toinen tapaus oli eri korjaamolla missä oli hankala asiakas joka tivasi hintaa aina ja jos jotain lisätöitä ym. Yllätyksiä tuli kesken työn siitä seurasi hirveä kiukuttelu ja marmatus kun hinta ei ollut mitä oli sanottu. Auto asiakkaalla oli 340 volvo ja sitten siitä meni kytkin. Asiakas hinautti Volvon korjaamolle ja alkoi tinkimään työhintaa ja muistutti taas kun hinnat muuttuvat yleensä. Korjaamon pitäjä sanoi että yleensä normaaleihin kytkinremontteihin menee 4-8tuntia. Asiakas tivasi että hän maksaa 6 tuntia, mutta määrää ei muuteta vaikka miten menisi... Asiakas lähti taksilla kotiin ja korjaamonpitäjä päätti näpäyttää asiakasta, otti auton heti Nosturille ja alkoi kiireellä töihin, hyllyssä oli sattumalta kytkin paketti toista tilattua hommaa varten ja n.25minuutin päästä soitti asiakkaalle että auto on noudettavissa. Asiakas ihmetteli asiaa ja tuli hakemaan autoa ja laskun saatuaan alkoi huuto kun oli veloitettu 6 tuntia, korjaamonpitäjä vaan sanoi että hän ilmoitti mitä YLEENSÄ autojen kytkimen vaihtoon menee ja asiakas itse halusi että hän maksaa kuudesta tunnista ja sitä urakkaa ei enää muuteta vaikka mikä tulisi

Tämä asiakas käy edelleen samassa korjaamassa ja tuon jälkeen ei ole turhista kuikutellut vaan ymmärtää että joskus asiat vaan muuttuvat työn edetessä.