Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja VOLIATTI
Noh nyt rupes sit vaivaamaan  kun aikanaan juttelin solaksen Jannen kanssa kertoi faktaa ammatti penkittäjänä kartiosuodattimen lisäyksestä (ei kaikissa autoissa) pudottaneen tehoa,?? En koskaan saanut selvää vastausta, ja tän porukan tuntien en sitä saa vieläkään.  miksi asia olisi näin.
|

Monesti....tai siis lähes aina se "kartiosuodatin" näkyy asennetun sinne jonnekkin konehuoneen nurkkaan, pahimmat suurinpiirtein pakosarjan takana imemässä epätoivoisesti kuuminta ilmaa mitä konehuoneesta löytyy ja taas lähes aina auton oma alkuperäinen putkisto on imenyt ilman ulkoa...eli pelkästään tästä lähtee se muutaman heppa pois, vaikka sinänsä itse vapaavirtausfiltteri olisi optimitilanteessa muutaman kaakin tuonutkin.
Eli jos jaksaa tehdä tuollaisen filtteriswapin, niin varmistakaa nyt sitten samalla että se moottori saa suorinta ja kylmintä ilmaa, mitä ajon aikana voi löytää, eikä vain revitä kaikkia imuputkia irti ja tungeta sitä suodatinta siihen imusarjan päähän rintapellin väliin!