Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ImacInnes
Tämä ei toimi jo jäätyneeseen, vaan olisi pitänyt ennakoida kun rumpu oli vielä auki.
Jos on vain se yksi tai kaksi rumpua pihapiirissä jotka joka vuosi pitää aukoa niin ostasin tämmösen riittävänpitkän ränni tai sadevesi sulanapito johdon jossa töpseli toisessa päässä ja pitkällä jatkojohdolla sähköä ja jos ei johto yllä niin, eikun agerkaatista sähköä.
Ei tarvi kuin pieni reikä saada aikaiseksi niin vesi syövyttää loput.
Oman talon sadevesi kaivoissa on moiset ja aina näin talven jälkeen nappaan sulkkeesta päälle päiväksi ja auki on.
t. Ismo Ämmä
|
X2.
Kerran pääsi sadevesiviemäri/kaivot tulvimaan takapihan puolelta. Jolloin joutu kääntään sadevedet salaojaviemäriin takapihanpuolelta.
Mä ujutin takapihan kaivosta etupihan kaivoon ongenkohon, siiman ja runsaan veden avulla vetonarun sulan aikaan kylmäsilltojen läpimenevään sadevesiviemäriin takapihan kaivosta etupihan kaivon, noin 20m sulanapitokaapelia.
Eikä tosiaankaan ole ollut ongelmia sen jälkeen....Eikä ole tarvinnut käännellä pystyrännien alamutkia takapihan puolelta järjestelmästä toiseen..
Ja tosiaan päällä vain molemmin puolin nollakeleillä.