Viestiketju: "Nietu politics 2014"
Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 10.11.2014, 17:44
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

Herrat HV ja Heguli


Olen viestiketjun aloituksessa kysynyt mielipidettä asiaan.
Valitettavasti vapaaehtoinen- ja valtionapu kolmansiin maihin on melkein sama asia. Vapaaehtionen on jokaisen oma asia niin kuin ensimmäisessä viestissä kirjoitin, valtionapu on meiltä kaikilta verotettua kertymää. Tässä erot. Apua jakavat järjestöt ja kulurakenteet samat.

Ensiksi palaute Herra HV:lle.

Ja siinä vaiheessa kun otetaan lähemmin kantaa oikeasta auttamisesta joka todella auttaa eikä vahingoita HV heittää voltin ja pitää esim. kaivot fiskarssin lapioina mielipidettäni provo kirjoituksena. Ei se mua haittaa pätkän vertaa....koska luultavimmin olisivat itse oppineet kaivonsa kaivamaan ja maansa viljelemään niin kuin mekin teemme.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HV Näytä viesti
Hahaa... Ei kyl voi muutakuin nauraa noille sun jutuille
Yritättäisit nyt edes keksiä vähän vakuuttavimpia provoja.
Mielipiteen asiaan saa esittää...... ja HV:n kanta tulee hyvinkin selväksi.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HV Näytä viesti
Kannattaa muistaa että hyväntekeväisyys perustuu ihmisten vapaaehtoiseen auttamishaluun, siihen ei valtion verorahoja käytetä, kuten esimerkiksi tämä otsikon nenä päivä.
On totta että valtion kehitysavut menee minne menee, taitaa eu määritellä niitä enemmän kuin suomi. Toisaalta saahan Suomalaisetkin eräänlaista "kehitysapua" esim maataloustukien muodossa, muutenhan suomessa ei maatalous kannattaisi.

Ps. On kiva nähdä ettei nietukaan ole aivan niin kylmäsydämminen mitä antaa ymmärtää, ajattelee köyhiäkin sen verran että käy niitä kuvaamassa ja lataa nettiin... Eiköhän noi leipäjonotkin perustu aika pitkälti lahjoituksiin, että ihan toimiva konsepti tuntuu olevan.

Niin ja kohta varmaan taas alkaa olemaan kauppojen edessä joulupatoja joissa kerätään suomalaisille vähävaraisille perheille/lapsille rahaa ja joulupaketteja, miettikääpä ohikulkiessanne että tarviiko meidän suomalaisten pitää omista huoli niinkuin jo monet tähän kirjoitti.
Ja siinä vaiheessa kun sipastaan muurahaispesää....
Ja mainitaan että herra HV myös provosi......
Jolloin asia karkaa hakoteille....

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja H_Nietu Näytä viesti
Saa ollakkin eikä se mua haittaa......
Moni ei vaan taida ymmärtää miten täällä meillä "oikeasti" menee....
Toivottavasti tämä on herätys heille jotka ovat kulkeneet "laput" silmillä.
ps.
Noi reppanat syö sitä minkä parasta ennen pvm. on mennyt jo aikaa sitten pitkäksi, niin kuin munkin.
Eli taitaa perustua kauppojen lahjoituksiin.
En tosiaan ole herätysliikettä perustamassa....ja herätyskellokin toimii...
Varmaan tämänkin ketjun lukijoista moni on valmis auttamaan ja varmaan jokainen on saanut apua jossain muodossa. Monelta on vain päässyt unohtumaan että omien rajojen sisäpuolellakin on paljon autettavia ja apua kaipaavia Suomen kansalaisia.
Mielestäni oma pesä pitäisi hoitaa ensin ja sen jälkeen jos rahaa ja resursseja riittää voidaan auttaa muita.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja HV Näytä viesti
Tää menee aina samalla kaavalla. Jokaisessa topikissa jutut loppuu tähän herätykseen, ei vaan ole vielä käyny selväksi että mihin pitäis herätä... ? Herätyskello nyt ainakin toistaseks on vielä toiminu
HV Toivottavasti ymmärsit mitä tarkoitan......
Huomasin rivien välistä että otaslohkossasi alkaa suoni pullistua joten koitin rauhoitella tilannetta Veikko Lavin sanoin: Ota löysin rantein ......
Pahoittelen jos ei onnistunut......
Silti arvostan mielipidettäsi. Jokainen saa olla mitä mieltä haluaa.
Ja vielä enemmän arvostan sitä että tuot sen julki.
Osaltani nämä kirjoittelut eivät mielestäni ole menneet henkilökohtaiselle puolelle. Pahoittelen jos niin olet kokenut.

Toiseksi Herra Hegulille....

Sun ainoat kommenttisi ennen HV:tä oli rasisitikortti. Fiksua vai ei?.
Konkreettisia asioita tai mielipidettäsi et ole edes esittänyt.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Siis häh Jos et kerran rasisti ole niin kuulutko uusnatseihin ?
Ja sen jälkeen komppaat herätysliike kommentteja....

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Heti kun aletaan puhua konkreettisesti jostain asiasta niin käy näin, eväät vaan loppuu.....
Tämän jälkeen kirjoittelusi menee myös hakoteille ja puolusteluksi.

Toivottavasti myös herra Heguli ymmärtää mikä on mielipiteeni joko ylempää tai viestiketjusta. Rautalangasta en ala vääntämään.

Pahoittelut myös herra Hegulille jos kirjoitukseni on sinua loukannut.
"Toiset on vaan "herkkä hipiäisempiä" kuin muut"

Pahoittelut myös muille jos muita olen loukannut.

Omasta mielestäni olen mielipiteeni esittänyt konkreettisesti ketään loukkaamatta ja tuonut asian julki ymmärrettävällä tavalla.


Viimeksi muokannut H_Nietu : 10.11.2014 18:01