ensimmäinen ajatus oli, että nytkö se alkoi? ammattipätevyystakarajan jälkeiset ratsiat nimittäin. ne, joissa jokainen liikenevä kyläpoliisi pistetään tien varteen tutkimaan kortteja, pätevyyksiä, kalustoja ja asetuksia, joista edes asiaan perehtyneet eivät osaa sanoa varmaksi, mikä on oikea menettely. siitä kyläpoliisista puhumattakaan...
Olisikohan annetun sakon logiikka tässä:
- piirturin käytöllä valvotaan ajo- ja lepoaika-asetusta:
http://www.tyosuojelu.fi/fi/ajolepoaika-asetus
- alussa kerrotaan että
"Asetusta sovelletaan lähtökohtaisesti yleisillä teillä tapahtuvaan
a) tavaraliikenteeseen, jossa ajoneuvon suurin sallittu massa (ml. mahdollinen perävaunu tai puoliperävaunu) on yli 3,5 tonnia, tai
b) henkilöliikenteeseen, jossa käytettävät ajoneuvot on rakennettu tai pysyvästi mukautettu yli yhdeksän henkilön kuljettamiseen kuljettaja mukaan luettuna, ja tarkoitettu tällaiseen käyttöön."
ja myöhemmin annetaan poikkeuksia:
"Edellä mainitusta pääsäännöstä on säädetty sekä kaikkia jäsenvaltioita koskevia että jäsenvaltiokohtaisia poikkeuksia. Vaikka sanamuodot viittaavat useissa poikkeuksissa vain ajoneuvoihin, tulkinnan lähtökohtana on kuljetus, johon ajoneuvoa kulloinkin käytetään." (lihavointi lisätty)
Tässä kohtaa pääsee riitelemään vaikkapa seuraavan poikkeuksen perusteella:
"Kaikkia jäsenvaltioita koskevat poikkeukset
...
h. ei-kaupalliseen tavarankuljetukseen tarkoitetut ajoneuvot tai ajoneuvoyhdistelmät, joiden suurin sallittu massa on enintään 7,5 tonnia"
Oliko ajo kaupallista vai ei... siinäpä pulma. Saiko soittokeikasta rahaa? Oliko kuljetus osa keikkaa, vai eri reissu? Maksettiinko kuskille? Maksettiinko kuljetuksesta? Vai sisältyikö kuljetus ja/tai kuskin palkka bändin palkkaan/ soittokamojen mukana oloon/johonkin muuhun.
Innokkaampi poliisi kirjoittaa sakon ihan varmuuden vuoksi, ja jättää näyttövelvollisuuden kuljettajalle. Näitä tapauksia nähdään vielä lisää, jahka ratsiat saadaan käyntiin. Nimim. omat työkalut kevyt-ka:lla työmaalle.