Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nerd-O
Tämä on juuri sellainen tieto mitä ei aikaisemmin tiennyt. Vähän nihkeesti vaan näytetään tuollaista tietoa olevan missään kärryssä. Lukee yleensä kumivääntöjousitus tai ei yhtään mitään. Jos tuossa innostuu maasturin joskus ostaan niin tuollainne keinuteli on varmaan parempi. Kuorma varmaan kulkee muutenkin sellaisessa paljon pehmeämmin?
En tiedä onko tuolla niin merkitystä kuinka ne renkaat kuluu. Ei sillä nyt niin paljon tule ajoa. Suurin ongelma on todennäköisesti se että renkaat vanhenee..
Hieman eksoottiselta koolta tuo 195/50-13 kuullostaa. 6barin paineilla ne on melkoiset kivet kärryn alla. En oikein autossakaan lämpene noin matalalle profiilille.
Kukaan ei ole vielä ottanut kantaa siihen onko sillä mitään merkitystä onko ne renkaat siinä kärryn kyljessä vai alla?
|
Tuo keinuteli ei kyllä ole mikään myyntivaltti just ton tarkan kuormaamisen takia. Tuolla normi kumijousitelillä pystyy kikkailemaan jonkun verran esim rengaspaineilla,vetoauton ilmaiskareilla ym jutuilla jos aisapainoa meinaa olla joko liikaa tai liian vähän.
Sitä koukkukorkeutta pystyy sitten taas mulkkaamaan kärrin rengastuksella tai sillä koukulla tai vetopäällä tms. Eli se ei ole mikään ongelma.
Ja mikä on semmoinen kuljetettava artikkeli mikä vaatii pehmeää jousitusta?? Nuo tuon kokoluokan kärrit ei rytyä läheskään samaan tapaan kuin nuo pikku muulit. Ja mitä kovempi rengas sitä vakaampi kärri. Itellä on normaalisti agadoksessa ne maksimit 4 baaria, tai jos "mettäkone" on kyydissä niin takana 4 ja etuakselilla 1.5 baaria.
Nii ja ainakin 1.5 tonnin minikaivuri tulee kyytiin ilman tukijalkoja mutta tosiaan tuo on vain 3.3 metrinen tuo lava.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.
Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.
Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa
Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä
Antsan Tuubi