Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   IKH jarruputkityökalu (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=98880)

Rälläri 03.07.2012 19:13

IKH jarruputkityökalu
 
pitäis yksi uus tehdä ja pari jarruputkee lyhentää tuli otettua liian pitkät

eli onko tosta kellään käyttökokemuksia

http://kauppa.motonet.fi/web/guest/m...ruputkityökalu

toinen kyssäri HJ60 jarruputken paksuus 4,75mm vai 5,00mm vai ihan jotan muuta ?

ite kun mittasin ni sain 5mm

Juuso4x4 03.07.2012 19:32

Samannäkönen kun muutkin kiinalaiset jollaisen itekkin omistan. Ajaa asiansa satunnaisessa käytössä.

0ltzi 03.07.2012 19:41

toi toimii vallan hyvin! kun vaan oppii käyttämään.

puristimen ja kartion väliin täytyy jättää n.5mm putkea näkyviin.

ainut miinus on että tuosta puristemesta jää sellaset rihlat putkeen. ja ne joutuu viilaa alas jotta liitin pyörii/ edes menee paikalleen.

Paavo 03.07.2012 19:50

Joskus oon tollasta käyttänyt metsaremontissa, tarvittiin muutama kerta, paljon perkeleitä ja pari ukkoa että sai edes välttävän pään. Mut noitakin on varmaan monelta valmistajalta, ja tämä mun käyttämä oli kyllä jo soppelisti "sisäänajettu", putki tahtoi painua puristaessa sisään, eli olisko ne rihlan josta Oltzi puhuu kuluneet pois?

ruxu 03.07.2012 20:17

Aivan samannäköisellä sarjalla, jonka ostin Fixuksesta olen tehnyt MutantRhino Suzuki SJ410 -projektini kaikki jarruputket uusiksi.

Kun ensin olin tehnyt muutaman harjoituspään tein varsinaiset putket. Kymmenen päätä tuli tehtyä eikä yksikään epäonnistunut. Eli kaiketi hintaansa nähden toimiva.

Ostin samalla kertaa myös putken taivutuspihdit, jossa kaksi taivutuskiekkoa, molemmissa kahdelle eri halkasijalle. Nekin toimivat ihan asiallisesti.

mikkocap 03.07.2012 20:46

ad:lta ostettu samankaltainen sarja itellä käytössä ollut. samaa mieltä kun kaikki muutkin, esim. harjoittelua ehkä vaatii niin että tulee hyviä päitä. välttäviä tuleekin sitten useammin, mutta toimivia juu. ainut vika on se että puristin ei mene kohtuu voimalla tarpeeksi tiukalle, vaan putki luistaa läpi, ja sitten kun päättää käyttää kunnolla jerkkua niin käy lopulta siten että kierteen menee toisesta puristimen siipimutterista tai sitten siitä pultista. kävi just näin. toimi vielä niin kauan että sain veljen fj:hin putket tehtyä siten että lukitsi lukkopihdeillä sen puristimen jäykäksi ja pyöritti vaan sitä toista mutteria.

vika saattoi olla myös käyttäjässä, mutta sanon vaan että ne kierteet siinä puristimessa näyttivät uutenakin juuri siltä että moinen hajoaminen ei tullut täytenä yllätyksenä...

Turbo Isuzu 03.07.2012 20:58

Olen mie Ladaan teheny mokomalla käikäleellä muutamat pätkät eikä ollu mitään hämminkiä. :cool:

Nostokurki 03.07.2012 21:01

Eikös tuosta puristusongelmasta pääsisi, kun hioisi esim. rälläkällä niitä yhteenpainuvia pintoja vähän matalammaksi, joku kymppi-pari per pinta pois (eli puristusreiät tulisi aavistuksen soikeaksi)?

Meinasin nimittäin itsekin ostaa juuri tuollaisen mätänetin sarjan satunnaisia hommia varten, ja muistelen että kylmäkonehommissa käytettiin samanmoisia sarjoja ja tuolla pienellä modauksella niistä tuli enemmän kuin toimivat... :)

pee 03.07.2012 21:22

joku kymppi lisää, ja se ruuvipenkkimalli - on 100 kertaa parempi

ja molempiin, hyvää pehmeetä putkea niin jo onnistuu

Patu925 03.07.2012 21:28

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja mikkocap (Viesti 894723)
ad:lta ostettu samankaltainen sarja itellä käytössä ollut. samaa mieltä kun kaikki muutkin, esim. harjoittelua ehkä vaatii niin että tulee hyviä päitä. välttäviä tuleekin sitten useammin, mutta toimivia juu. ainut vika on se että puristin ei mene kohtuu voimalla tarpeeksi tiukalle, vaan putki luistaa läpi, ja sitten kun päättää käyttää kunnolla jerkkua niin käy lopulta siten että kierteen menee toisesta puristimen siipimutterista tai sitten siitä pultista. kävi just näin. toimi vielä niin kauan että sain veljen fj:hin putket tehtyä siten että lukitsi lukkopihdeillä sen puristimen jäykäksi ja pyöritti vaan sitä toista mutteria.

vika saattoi olla myös käyttäjässä, mutta sanon vaan että ne kierteet siinä puristimessa näyttivät uutenakin juuri siltä että moinen hajoaminen ei tullut täytenä yllätyksenä...

Minulla on piltema vastaava kone mistä kanssa meni jengat huonoksi. Ne tapit on rosteria eli eipä ole ihme kun leikkaa jenka herkästi kiinni. Kaikki koneen jengat kun voitaa esim. kuparirasvalla niin toimii paljon herkemmin. Myös se puristimen jenka.

pee 03.07.2012 22:06

tuolla aiemmin mainittu ruuvipenkkimalli:

http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Jarrut/Kaksoiskartiotyokalu-191260/

ja siitä päivitetty, hydraulinen versio:

http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Jarrut/Kartiotyokalu-191261/

0ltzi 04.07.2012 05:07

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Paavo (Viesti 894699)
Joskus oon tollasta käyttänyt metsaremontissa, tarvittiin muutama kerta, paljon perkeleitä ja pari ukkoa että sai edes välttävän pään. Mut noitakin on varmaan monelta valmistajalta, ja tämä mun käyttämä oli kyllä jo soppelisti "sisäänajettu", putki tahtoi painua puristaessa sisään, eli olisko ne rihlan josta Oltzi puhuu kuluneet pois?

joo helposti se luistaa. mutta kun laittaa väärään eli pienempään koloon ni jo pysyy. ei mulla tahtonu uutenakaan pysyy oikeassa reiässä putki paikoillaan.

murikka 04.07.2012 06:06

Itella on tuo bibleman hydraulinen jarrukalu. Pariin autoon putket sillä tehny ja hienosti pelaa. Kaksoiskartiot syntyy helposti ja siististi. Joskus sitä halpismallia käyttäny ja sanotaan, että siihen halpamalliin en enää koske.

Paavo 04.07.2012 08:27

Itsellä käytössä vanhempi (10v) bilteman ruuvipenkkimalli, erilainen kuin siis noissa peen linkeissä, mut sillä saa hyvän joka kerta eikä tartte perkeleitä eikä apukäsiä. Mut tarttee sen ruuvipenkin, eli onnistuu metsässä jos on hyvin varusteltu huoltoauto mukana. Ja sellanen perhon sidontaan tarkoitettu ruuvipenkki ei sit riitä, mitä monesti huoltoautoissa näkee. Lievästi iso ja painava autossa mukana kuljetettavaksi, eli tää on mun mielestä enemmän tallilaite.

Mullaoleva työkalu tällanen (Iironsika postannut topikkiin http://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=20739)

http://static.petrisimolin.com/galle...tiotyokalu.jpg

-Paavo

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja pee (Viesti 894754)


Nuhapumppu 04.07.2012 09:48

Eikä tuolla ruuvipenkki mallilla tehdä auton alla sitä putkea,toisin kuin tuolla ensinmäisellä. Eli kyllä tuollainen käsikäyttöinen ryssämalli on ihan ok hankinta satunnaisiin päiden tekoon esim. metsässä yms,mutta jos enempi tekee putkia tallissa niin tuollainen kunnollinen kannattaa hankkia,säästää hermoja ja putkia. Ja tuo hinta ero nyt on kuitenkin vähän enemmän kuin sen muutaman kympin,niin sillä itsekkin ajatellut ostaa tuollaisen 20€ sarjan autoon.

Jappi 04.07.2012 12:30

Tuo kiristysongelma selvisi itsellä niin että ensin lähinnä putkea oleva ruuvi tiukalle ja sitten se kauempana oleva, tulee enemmän vipua puristukseen. Ja vanhaan lasinkovaan tojotan putkeen ei kannata edes yrittää päätä, enemmän kuin puolet kerroista päättyy repeämään kartiossa. Ennemmin vaikka 5m kieppi uutta pilliä metsään mukaan.

T€€MU 04.07.2012 12:46

Toimiva keksintö toi IKH motonet malli on, etenkin metsäreissuilla on osoittautunut hyväksi.
Hinta-laatusuhde kuitenkin kohillaan.

jyrden 04.07.2012 17:43

Toi "Paavon" kuvan mallin tais olla n. 90€:a ku vielä sitä sai Biltemasta. Ilmeisesti ei kannattanut pitää tota ennään, kun ei mennyt tota kalliimpaa kaupaksi.

Ja kyllähän hyvästä kannattaa aina vähän maksaa, kun se säästää paljon. Ittellä omassa huoltoautossa on kunnollinen ruuvipenkki ihan, eikä mikään sen näkönen sit.

Maasto/auton alla tekoa ajatellen IKH jne, eli noi alta 40€:n työkalut on hyvä olla mukana et saa ensi apua edes ja vaik vähän putkee ja nippooja lokerikossakin. Talliin sit kunnollinen.

p0hamala 04.07.2012 17:57

IKH/Motonet malli toimii. Sen kerran kun olen tehnyt koko auton putket uusiksi niin on toi asiansa ajanut. Hienommilla vehkeillä varmaan hyvä tehdä ammatikseen mutta harrastepelinä IKH riittää.

T/P & Disco1

helmapelti 04.07.2012 18:19

Halpistyökalut toimii monesti kun niitä hieman säätää, sama kai kinkki tunkissa jossa ei ole koneistettuja pintoja. kun hieman hioi niin toimii paremmin. Itse käytän halpis vehkeitä ja jotkut jopa toimii.

Rälläri 04.07.2012 21:49

:D hyvinhän toi ikhn jarruputkityökalu tuntuu toimivan hintaasa nähden , hetki meni et miten se toimii . mut onpahan nyt sit työkalu ni saa sahvarilla tehtyy uuden putke jos katkee/ repee irti .

Hessu888 05.07.2012 12:09

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Jappi (Viesti 894854)
vanhaan lasinkovaan tojotan putkeen ei kannata edes yrittää päätä, enemmän kuin puolet kerroista päättyy repeämään kartiossa.

Tojotan jarruputket taitaa olla terästä tai ei ainakaan kuparia ole.

Paavo 05.07.2012 13:22

Ja tästä tuli tietty sekin mieleen että pitäis nikkaroida joku sopivanmittainen jarruputki autoon valmiiksi, aika paljon helpompi vaihtaa koko putkin kuin alkaa metsässä nikkaroimaan halppistyökaluilla vähän lyhyenläntään putkeen uutta päätä. Laitetaanpa tehtävälistalle... (ja kas kummaa, siellähän oli jo aika monta muutakin vastaavaa asiaa...) :-)

Anfi 05.07.2012 16:14

Tuosta jarru putki kojeesta itelläki on sama härveli, toimii ihan ok jos vaan on pelkkää kupari putkea. Eli ei esim sitä mitä motonet myy nikkeli/kupari seosta, käy sekin jos lämmittää putken sitten onnistuu nätisti.:)

Mika_T 05.07.2012 19:39

Pitänee kokeilla itekkin tuota lämmittämistä.

Mulla siis myös tuo samainen kartiotyökalu mutta en ole saanut tuollaiseen kupari/nikkeliputkeen yhtään päätä onnistumaan.


Sivu luotu: 22:20 (GMT +2).