Offipalsta.COM

Offipalsta.COM (https://forums.offipalsta.com/index.php)
-   Tekniikka & Jutustelu (https://forums.offipalsta.com/forumdisplay.php?f=150)
-   -   Pakoputken lämpötila?? +300c (https://forums.offipalsta.com/showthread.php?t=137580)

Pörö 29.08.2015 08:16

Pakoputken lämpötila?? +300c
 
Alkaa olemaan vaihtoehdot vähissä joten uusia ideoita kehiin...

Bensa pajero kyseessä 2.6 litrasella kaasarituhnulla, viimekaudella jo huomattiin että lattialle sijoitetussa eväskassissa suklaat suli ja juomat lämpes.. Silloin sitä ei sen ennempää ajateltu mutta nyt sattui olemaan lämpömittari käsillä, sillä mittaamalla sain komiat lukemat, putki alusta loppuun +300c takavaimentimen ulkokuori n.270c, melko kuumaa eikö??

Putki on muuten suora, lukuun ottamatta takavaimentajaa joka on pajeron orkkis..
Sytytys tarkistettu ja on kohdallaan, kierroksilla ennakko kasvaa niinkuin pitääkin, liian laihalla tuo ei ainakaan käy, tietysti jos kierroksilla menee seos laihalle nii sitten voi syy olla siinä.
Ketjukone joten nokanajoitus ei ainakaan ole perseellään, vetoja koneessa on sen mitä tuollaisessa tuhnussa voi olla eli putki ei ole tukossa..

Mitäs muuta??

Rak 29.08.2015 09:34

Millasen ajon jäläkeen nuo lukemat? Suikassa nousee vedossa pakolämmöt yli 600 asteen joten riittänee putken ulkopinnallekkin jotain.

Rak 29.08.2015 09:36

Jos se takapönttö on tukossa ja siksi ahistaa niin nostaa putken lämpöjä. Joskus tukossa olevassa vaimentajassa näkee ulkopuolen väristä missä kohtis tukos on.

Danlig 29.08.2015 11:03

Eikös se selviä helpoiten ku silpasee pöntön pois, käy revittelee ja mittaa lämmöt sitten? :D

Mika_T 29.08.2015 11:05

Eihän tuo +300c ole vielä bensakoneen pakoputken lämmölle mitään.

Ajossa pakosarja/ putken alku on helposti 500-600c. Siitähän se lämpö sitten pidemmässä ajossa siirtyy kokoajan taaemmas.

baxxter 29.08.2015 11:11

Bensassa energian määrä on vakio. Jos sitä ei saada muutettua voimakkaaksi pyörimisliikkeeksi, muuttuu se lämmöksi joko pakokaasun mukana tai syylärissä hukattavaksi. :)

Pörö 29.08.2015 11:18

Jees, tuon lämpötilan saa helpolla putkeen kun ajaa noin 2 km eli kone saavuttaa normilämmöt.. Takavaimentaja jos on tukossa niin sehän vaikuttaa jo vetoihin, tuolla pärjää kuitenkin liikenteen joukossa oikein hyvin, juuri kävin kylillä ja 100kmh on helposti saavutettavissa ja kone kiertää kiihdytyksessä 5-6t rpm..
Eipä tuo lämpö mitään suurempia haittoja tee, kunhan muistaa putsailla turpeet pois :-D

Häänrik 01.09.2015 14:56

Pakoventtiili vuoto tekee kuulemma kans tuollaista. EI omakohtaista kokemusta mutta näin olen kuullut, eikä se järjelläkään ajateltuna kuulostais mitenkään utopistiselta.

Pörö 01.09.2015 17:44

Tuossa mitsun 2.6 bensatuhnussa on jotkut jetvalvet tms. kannessa joidenka pitäisi kierrättää pakokaasuja jotenkin, eli saattaa olla että puuman putki on kuuma sentakia...
Taisin meinaan poistaa noita moottorin ulkopuolella olevia ylimääräisiä ekovirityksiä "epähuomiossa" :D

BJ-40/76 01.09.2015 17:46

Onnettoman laiska? mitä itse kerran ajoin tuommoisella, niin ei se lyhyenä ainakaan ollut mitenkään erikoisen laiska?
Ja jos 205-16 nakit alla, ja mittarivirhettä tavanomaiset, niin pitäs helposti heilahtaa se satanen mittariin.
Toki paljon laiskempi mitä esim 3-litrainen, mutta eipä taida olla paljo huonompi kiihtymään, mitä 3 litrainen pitkä automaatilla.

Minäkin kallistusin tuohon pakoputken tukkeutumiseen/pakoventtiilivikaan. ja tuo pakoventtiilivikaa voi yrittää selvittää tuolla infrapunalämpömittarilla, kun mittaa aivan kannen vierestä pakosarjan lähtyjen lämpötiloja.
Taikka yksitellen tulpanjohtoja irti, missä pytyssä kierrokset laskee vähiten, on jotain häikkää.

Pörö 01.09.2015 18:17

Ei tuo mahdottoman laiska ole, kyl toi vapari patrollin pieksee :D 31" ei ole mittarivirhettä kuin n.3kmh ja sata on helposti saavutettava..
Tuo mikunin alipainekaasari vaan vittuili eikä avannut toista kurkkua, joten bensaa paloi ja kulkua ei ollut :D 20ltr=82km :D
Taidan testata tuon tulpanjohto homman, mutta vasta seuraavan kisan jälkeen ;) ettei tule tressiä...

Kaitsu67 01.09.2015 20:19

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Mika_T (Viesti 1246380)
Eihän tuo +300c ole vielä bensakoneen pakoputken lämmölle mitään.

Ajossa pakosarja/ putken alku on helposti 500-600c. Siitähän se lämpö sitten pidemmässä ajossa siirtyy kokoajan taaemmas.

Olisin vähän samaa mieltä tästä.....itellä oli toi lyhyt napero kanssa tolla koneella, ja kyllä se ihan pirtsakka peli oli. En kyllä muista noita putken lämpötiloja ihmetelleeni...en kyllä mittaillutkaan.... :rolleyes:

sisua45 01.09.2015 21:36

Oltiin 1987 kanarialla, ja meillä oli vuokra-autona lyhyt rättikattoinen 2.6 bensa Montero. Kaikki tietävät miksi se ei ole latinomaissa Pajero... :D

Kun ajoimme konetiellä, niin veli polki mittariin 150. Toisten suomi-turistien rellu 5 vuokra-auto tuli pers edellä vastaan, ei pärjännyt.

Katsoin netistä esitettä, mitsun mukaan kulkee 140.

Että siitä osviittaa suorituskyvylle, ei muutakuin syyspimeällä ja liukkaalla kokeilemaan. :rolleyes:

Castrol 02.09.2015 09:44

Tollanen 300 astetta on aika vähän =) Mulla on se melkein 300 astetta jo 2minuutin käynnin jälkeen pakosarjan kollektorissa. Kerran yks virittäjä....kertoi että kun on peltisarja niin jokainen putki jos on 300 astetta niin kollektorissa on sillon pakko olla 1200 astetta. :)

No tuosta voidaan olla montaa mieltä mutta onhan se matematiikkaa :)

Nikuzai 02.09.2015 09:58

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Castrol (Viesti 1247112)
Tollanen 300 astetta on aika vähän =) Mulla on se melkein 300 astetta jo 2minuutin käynnin jälkeen pakosarjan kollektorissa. Kerran yks virittäjä....kertoi että kun on peltisarja niin jokainen putki jos on 300 astetta niin kollektorissa on sillon pakko olla 1200 astetta. :)

No tuosta voidaan olla montaa mieltä mutta onhan se matematiikkaa :)


Missäs lämmössä pelti/putki alkaa hehkumaan?

baxxter 02.09.2015 11:56

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Castrol (Viesti 1247112)
Kerran yks virittäjä....kertoi että kun on peltisarja niin jokainen putki jos on 300 astetta niin kollektorissa on sillon pakko olla 1200 astetta. :)

Ilmankos turpeet sauhuaa pohjapanssarin päällä, kasikoneessa peltisarjat ja kollektorien jälkeen yhdistetty ni sehän on jo 2400 astetta :) Onneksi ei oo V12 :eek:
Käyntilämpösenä tyhjäkäynnillä pakosarjat vajaa 300 astetta ja "ajossa" menee IR-mittarin asteikosta yli.. Toi takavaimentimen lämpö kuulostaa ehkä korkealta, onko vaimentimessa eristävää kerrosta vai onko sauhut heti ulkokuoren alla? Ja kuinka "eristetty" putki on ennen pakosarjoja?

HeikkiH 02.09.2015 12:07

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja Nikuzai (Viesti 1247113)
Missäs lämmössä pelti/putki alkaa hehkumaan?

Tossa suuntaa antavia numeroita.

http://www.technologystudent.com/images4/heatt6.gif

Pörö 02.09.2015 18:10

Lainaus:

Alkuperäinen kirjoittaja baxxter (Viesti 1247124)
Ilmankos turpeet sauhuaa pohjapanssarin päällä, kasikoneessa peltisarjat ja kollektorien jälkeen yhdistetty ni sehän on jo 2400 astetta :) Onneksi ei oo V12 :eek:
Käyntilämpösenä tyhjäkäynnillä pakosarjat vajaa 300 astetta ja "ajossa" menee IR-mittarin asteikosta yli.. Toi takavaimentimen lämpö kuulostaa ehkä korkealta, onko vaimentimessa eristävää kerrosta vai onko sauhut heti ulkokuoren alla? Ja kuinka "eristetty" putki on ennen pakosarjoja?

Alkanut tuntumaan että tuossa pajen takapöntössä asuu hornanhenki ja siksi lämpee ulkoa noin paljon.. :D Todnäk vaimentaja on niin vanha että ei enää eristä, toi turpeen käryäminen mutkin herätti ne turpeet oli vaan takavaimentajan päällä..

Melkosen varma on että ei tossa mitään vikaa ole, se on vaan tehtaalta jo niin korkeaviritteinen että lämpö johtuu siitä :D :D
Niin hyvin on tullut kommentteja/pohdintaa tähän topiciin että turhaan noin alhaisesta lämmöstä murehtii, muistaa vaan ettei koske pakoputkeen käytön jälkeen/aikana, se poppaa :D


Sivu luotu: 16:32 (GMT +2).